03.03.2011 – Adam Małysz ogłasza zakończenie kariery

Sześć lat temu na Holmenkollbakken (HS-134) rozegrały się zawody Mistrzostw Świata. Po konkursie, w wywiadzie dla TVP, Orzeł z Wisły poinformował, że miniony konkurs był jego ostatnim na mistrzostwach globu.

Historia dzisiejszego dnia sięga znacznie dalej. 03.03.1982 zmarł Josef Sepp Bradl. Austriak był triumfatorem pierwszej edycji Turnieju Czterech Skoczni (1953). Na podium TCS plasował się trzykrotnie. Stał na jego pierwszym, drugim, jak i trzecim stopniu. Ponadto, jako pierwszy skoczek w dziejach ustał skok o długości ponad 100 metrów. 19 lutego 1938 roku zdobył złoty medal Mistrzostw Świata w Zakopanem. Po zakończeniu kariery w 1956 został trenerem kadry austriackiej.

10 lat temu, 03.03.2017 roku, skoczkowie walczyli w Sapporo o mistrzostwo na skoczni normalnej. W konkursie bezkonkurencyjny okazał się Adam Małysz, który o 21,5 pkt wyprzedził drugiego Simona Ammana. Rywalizację na najniższym stopniu podium zakończył Thomas Morgenstern.

03.03.2011 roku w Oslo odbyły się Mistrzostwa Świata w skokach Narciarskich na skoczni dużej. Triumfował w nich Gregor Schlierenzauer, przed Thomasem Morgensternem Simonem Ammanem. Najlepszy z Polaków – Adam Małysz – zakończył zmagania na 11. pozycji. 19. lokatę zajął Kamil Stoch. Dwa oczka dalej znalazł się Piotr Żyła.

Po zakończeniu zawodów byliśmy świadkami historycznej chwili. W większości polskich domów zapadła cisza. Adam Małysz ogłosił zakończenie kariery. Jak sam przyznał, wybrał dla siebie odpowiedni moment. Był w formie i chciał zostać zapamiętany jako wartościowy zawodnik. Jak wyglądały te smutne chwile?