100-lecie PZN. Skoczkowie wśród nagrodzonych

Adam Małysz

W miony weekend Polski Związek Narciarski rozpoczął obchody 100-lecia swojego istnienia. Podczas uroczystej gali w Małej Tauron Arenie w Krakowie zostały wręczone odznaczenia państwowe, resortowe, złote medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz odznaki Członka Honorowego PZN.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego, który towarzyszy sportowcom przy odbieraniu medali. Polski Związek Narciarski zwrócił szczególną uwagę na medalistów olimpijskich, których sukcesy przypomniano w materiale filmowym zatytułowanym jako “Medaliści olimpijscy PZN”.

W pierwszej kolejności wręczono nagrody państwowe. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski zostali uhonorowani pośmiertnie Bronisław Czech i Helena Marusarzówna.

Kibicom skoków narciarskich zdecydowanie bliższą postacią jest Bronisław Czech – trzykrotny rekordzista Polski w długości skoki.

Obecny na spotkaniu prezydent RP – Andrzej Duda wręczył pozostałe odznaczenia, które otrzymało spore grono sportowców i działaczy. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele skoków narciarskich. Krzyżem Oficerskim został uhonorowany Kamil Stoch, Krzyżem Kawalerskim Maciej Kot i Dawid Kubacki, Złotym Krzyżem Zasługi Zbigniew Klimowski, zaś – Kacper Skrobot i Grzegorz Sobczyk – Brązowym Krzyżem Zasługi.

Nagrody państwowe

W kolejnej części podniosłego wydarzenia złote medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” wręczył Andrzej Kraśnicki. Wśród nagrodzonych pojawili się wszyscy medaliści olimpijscy startujący w dyscyplinie będącej częścią Polskiego Związku Narciarskiego. Tym samym medale odebrali: Wojciech Fortuna, Adam Małysz, Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki oraz polska biegaczka narciarska – Justyna Kowalczyk. Złote medale przypadły również nieobecnym w Krakowie, czyli brązowemu medaliście w konkursie drużynowym na ZIO w Pjongczang – Stefanowi Huli, Piotrowi Żyle, który do końca był w grze o udział w zmaganiach zespołowych na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich, a także trenerom – Łukaszowi Kruczkowi (opiekun dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Soczi) i Aleksandrowi Wierietielnemu (trener Justyny Kowalczyk).

Nagrody PKOI

Oprócz tego, prezes Polskiego Związku Narciarskiego włączył do grona honorowych członków organizacji dwie osoby. Nominacje od Apoloniusza Tajnera dostali Andrzej Bachleda-Curuś i Wojciech Fortuna.

Okrągłemu jubileuszowi towarzyszył plebiscyt na “Gwiazdę 100-lecia PZN”. W głosowaniu wzięli udział dziennikarze sportowi, największe redakcje sportowe, eksperci oraz osoby ze środowiska narciarskiego. Wśród kobiet wybór był oczywisty i padł na Justynę Kowalczyk. Więcej zaskoczeń mogło się pojawić w przypadku mężczyzn. Główny splendor zgarnął Adam Małysz, który w przeciwieństwie do Kamila Stocha i Wojciecha Fortuny nie ma w swojej kolekcji złota olimpijskiego. Stoch i Fortuna zajęli odpowiednio 2. i 3. miejsce.

Gwiazda 100-lecia


Nie spodziewałem się wygranej z Kamilem. Moje osiągnięcia na skoczni to już przeszłość, choć emocje z tamtych lat zapewne pozostały w sercach kibiców i osób głosujących
– tłumaczy Adam Małysz.

Okazuje się, że Orzeł z Wisły typował zwycięstwo wciąż skaczącego mistrza.

Byłem zaskoczony, ponieważ typowałem wygraną Kamila. To sportowiec, który nadal może sporo zdziałać. Już zdobył bardzo dużo, a stać go na jeszcze więcej – zauważa czterokrotny mistrz świata.

Innego zdania jest sam Stoch, który nie czuje rozgoryczenia wynikami.

Wygrana Adama nie wzięła się znikąd. To wybitna postać polskiego narciarstwa. Nie był to zatem przypadek. Dla mnie samo znalezienie się w gronie najwybitniejszych sportowców 100-lecia PZN było wielkim zaszczytem – mówi trzykrotny mistrz olimpijski.

Źródło: PZN || Onet.pl