17.03 – polskie święto w Holmenkollen

Piotr Żyła, Oslo 2018

17. marca pierwsze zwycięstwa w karierze świętowali dwaj wielcy polscy skoczkowie: Adam Małysz i Piotr Żyła. Ich tryumfy łączy data i miejsce – wzgórze Holmenkollen.

Orzeł z Wisły pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata odniósł nieco ponad rok po debiucie w cyklu. Było to jego czwarte podium w karierze. Wcześniej zajmował drugie miejsce w Iron Mountain oraz Falun, trzecie w Lahti. Wygrywając po raz pierwszy na Holmenkollbakken, Adam Małysz wyprzedził takie legendy jak Janne Ahonen, Masahiko Harada, czy Andreas Goldberger. Sezon 1995/1996 zakończył na 7. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Piotr Żyła na pierwsze podium w konkursie PŚ musiał czekać 7 lat. Debiutował w Sapporo w 2006 roku. Na “pudle” zadebiutował w 2013 roku i to od razu na jego najwyższym stopniu. Swoją barwną historię rozpoczął w tym samym miejscu co Adam Małysz – na Holmenkollbakken. 4 lata temu triumfował ex aequo z Gregorem Schlierenzauerem. Był w lepszej sytuacji, niż samotny w najlepszej “30” Małysz. Trzy oczka za Piotrkiem uplasował się Kamil Stoch, a drugą “10” otwierał Maciej Kot.