23.02 – tryumf Orła z Wisły i “Mistrzostwa Świata Trenerów”

Adam Małysz, Oslo 2018

23. lutego powinien być szczególny dla każdego fana skoków narciarskich. I to nie tylko z powodu sukcesów Adama Małysza. Przyjrzyjmy się bliżej magicznym konkursom na najwyższym poziomie, które rozegrały się tego dnia.

Tym razem zaczniemy od końca. Dokładnie 4 lata temu odbył się konkurs indywidualny na skoczni HS106 w Val di Fiemme. Po dwóch dalekich skokach triumfował Norweg – Anders Bardal. Lokatę niżej uplasował się Austriak Gregor Schlierenzauer. Ostatnie miejsce na podium zajął Słoweniec Peter Prevc.

W roku 2003 w doskonałej formie byli Finowie. Na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme zdecydowanie wygrali konkurs na dużym obiekcie. Wówczas, na skoczni mogliśmy podziwiać takie legendy fińskiej kadry jak: Janne Ahonen, Tami Kiuru, Arrtu Lappi, czy Matti Hautamåki. Drugie miejsce na podium zajęli Japończycy, z liderem Noriakim Kasaim na czele. Na trzeciej lokacie uplasowali się Norwegowie.

Tak jak obecnie, 16 lat temu areną zmagań najlepszych skoczków o mistrzostwo świata było Lahti. 23. lutego, na Salpausselce odbył się konkurs indywidualny na skoczni K 90. Po pierwszej serii liderem był Niemiec – Martin Schmitt. Ostatecznym triumfatorem i zdobywcą medalu został Adam Małysz, który w finałowym skoku poszybował aż 8 metrów dalej od swojego zachodniego sąsiada. Trzecie miejsce na podium zajął Austriak Martin Höllwarth.

23 lutego 1999 roku, na skoczni K 120 w Bischofshofen, odbył się drużynowy konkurs Mistrzostw Świata. Zwyciężyła w nim reprezentacja Niemiec, która zaledwie o 1,9 punktu wyprzedziła Japonię. Trzecie miejsce na podium przypadło Austriakom. Polacy zakończyli zmagania na dziewiątej lokacie.

Co ciekawe, w powyższym konkursie wystąpiło aż 10 przyszłych trenerów! Są to:

1. Robert Mateja: aktualny trener kadry B reprezentacji Polski

2. Łukasz Kruczek: aktualny trener reprezentacji Włoch

3. Wojciech Skupień: trener grupy skoczków w TS Wisła Zakopane

4. Jakub Jiroutek: Trener klubowy w Czechach; były trener reprezentacji Włoch

5. Michal Doležal: odpowiada za sprzęt w kadrze polskich skoczków; wcześniej trener czeskiej kadry B

6. Roar Ljøkelsøy: asystent trenera kadry A Niemiec

7. Primož Peterka: pomocnik i konsultant trenerów w Słowenii

8. Stefan Horngacher: aktualny trener reprezentacji Polski w skokach narciarskich.

9. Martin Höllwarth: były trener reprezentacji Estonii i asystent klubowy w Austrii

10. Andreas Widhölzl: asystent Heinza Kuttina w reprezentacji Austrii

Jak widać, wielu zawodników, po zakończeniu kariery, nie porzuca świata skoków narciarskich. Czy aktualni reprezentanci Polski pójdą w ślady swoich starszych kolegów?