Jakub Wolny – najmłodszy w kadrze. Sylwetka skoczka z Wilkowic

Jakub Wolny, Oslo 2018

Jakub Wolny – członek polskiej kadry A i złoty medalista Mistrzostw Świata Juniorów z 2014 roku. Wielu pokłada w nim nadzieje na przyszłość. 

Kuba urodził się w 1995 roku w Wilkowicach. Swoją przygodę ze skokami rozpoczął jako 7-latek. W FIS Cupie pojawił się w 2011 roku w Szczyrku, gdzie uplasował się dwa razy na 57. pozycji. Pierwsze sukcesy pojawiły się już dwa lata później, podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zdobył wówczas dwa złote krążki indywidualnie i jeden w drużynie.

W sezonie 2013/2014 dołączył do kadry juniorów. Pierwsze punkty przyszły wraz z pierwszym występem. Jakub Wolny udowodnił swój talent w Kuopio, w trakcie Letniego Pucharu Kontynentalnego. Oddając dwa przyzwoite skoki, zakończył rywalizację na 13. miejscu. Wkrótce mógł również świętować swoje pierwsze podium. Podczas konkursu FIS Cup w Zakopanem, stanął się na najniższym stopniu pudła.

Jeszcze w tym samym roku, punktował w zimowym Pucharze Kontynentalnym. Kończył rywalizację przeważnie w pierwszej trzydziestce, a w Engelbergu był 8. W styczniu dołączył do ekipy, występującej w jednym z najbardziej prestiżowych cyklów – Pucharze Świata. Kuba zadebiutował w Zakopanem. Nie zakwalifikował się jednak do drugiej serii i zakończył konkurs na 45. pozycji. Koniec miesiąca okazał się jednak dla niego szczęśliwy. Świetnie zaprezentował się na Mistrzostwach Świata Juniorów w Val di Fiemme, które zakończył na najwyższym stopniu podium. Złoto wywalczył także kolejnego dnia, w drużynie.

Na początku października miał groźny wypadek. W trakcie kwalifikacji do konkursu Letniej Grand Prix w Klinggenthal, został przewieziony karetką do szpitala. Diagnoza? Uszkodzenie łąkotki. Skoczek przeszedł zabieg atroskopii kolana. Jeszcze w grudniu wrócił na skocznie, jednak ból w kolanie powrócił. Konieczne było wykonanie kolejnego zabiegu. Jakub przeszedł rekonstrukcję przedniego więzadła krzyżowego.

W 2016 roku powrócił do skoków. Wystąpił wówczas w konkursie Pucharu Świata, zdobywając pierwszy w karierze punkt do klasyfikacji generalnej. Obecnie trenuje w kadrze A, pod okiem Stefana Horngachera i reprezentuje klub LKS Klimczok Bystra. Punktuje w cyklu PŚ, często kończąc rywalizację w pierwszej trzydziestce. W marcu 2018 roku, w Planicy, pobił swój rekord życiowy. Jakub poleciał na 211,5 metra. Kto wie, może niebawem nadejdzie czas na pierwsze podium Pucharu Świata?