Polskie podium! Piotr Żyła i Kamil Stoch triumfują w Einsiedeln

Wiatr pod narty, dalekie skoki i dominacja reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni zdecydowanie nie zwalniają tempa i oddają świetne skoki w kolejnej rywalizacji Letniej Grand Prix. W Einsiedeln triumfowali Kamil Stoch i Piotr Żyła! Tuż za jego plecami znalazł Jewgienij Klimow. 

Pierwsza seria rozpoczęła się z 13. platformy startowej na skoczni Schanzen Einsiedeln (K 105, HS 117). Początek rywalizacji należał do Władimira Zografskiego. Bułgarski skoczek osiągnął odległość 114,5 metrów i przez kilka kolejnych skoków utrzymywał się na prowadzeniu. Przed skokiem Mariusa Lindvika pojawił się silny wiatr pod narty. Norweg musiał opuścić belkę, która została obniżona o jedną platformę. Podmuchy kilkukrotnie powodowały krótkie przerwy między skokami poszczególnych zawodników. Na półmetku rywalizacji stawce przewodziło pięciu Polaków!

Druga seria odbyła się bez problemów. Ostatecznie triumf odniósł ex aequo Kamil Stoch i Piotr Żyła. Na trzecim miejscu uplasował się Rosjanin, Jewgienij Klimow. Polacy znaleźli się na następujących pozycjach:

1. Kamil Stoch (114,5 i 112,5 m)
1. Piotr Żyła (115 i 112,5 m)

4. Jakub Wolny (114 i 108,5 m)
5. Dawid Kubacki (112 i 111 m)
9. Stefan Hula (113 i 107 m)
27. Maciej Kot (106,5 i 103,5 m)

Serie próbną również zdominowali Polacy. Najlepszy wynik osiągnął Kamil Stoch, który poleciał na 115. metr. Tuż za nim znalazł się Piotr Źyła (115,5 metra) oraz Roman Koudelka (113 metrów). Na czwartej pozycji uplasował się Jakub Wolny, a na dwunastej Maciej Kot. Nieco gorzej zaprezentował się Stefan Hula (22. miejsce) oraz Dawid Kubacki, który objął ostatnią pozycję.

Publiczność stworzyła wspaniałą atmosferę. Rozłożeni na kocach kibice dopingowali swoich faworytów. Wśród nich dominowały flagi Szwajcarii, Niemiec i Polski. Wielokrotnie można było usłyszeć doping polskich kibiców, którzy wspierają swoich reprezentantów w niemal każdym kraju. Podczas dekoracji pojawiła się drobna pomyłka. Wyczytujący nazwiska spiker, myślał, że Piotr Żyła zajął drugie miejsce. Dopiero interwencja Stocha spowodowała, że Panowie stanęli razem na najwyższym stopniu podium. Następnie rozległ się śpiew polskich kibiców “Polska Biało-Czerwoni” oraz “Mazurka Dąbrowskiego”. Po takim wsparciu, podium nie mogło wyglądać inaczej!

Kolejna rywalizacja Letniej Grand Prix zaplanowana jest na sobotę 11 sierpnia we francuskim Courchevel.