Zakończył się 51. Kongres FIS. Zapoznaj się z nowościami

Kongres FIS

W greckim Costa Navarino zakończył się 51. Kongres FIS. Poznaliśmy nowych członków Rady FIS oraz oficjalne kalendarze na nadchodzący sezon LGP i Pucharu Świata.

51. Kongres FIS obradował w dniach 13-19.05 w Costa Navarino. W ponad 100 oficjalnych spotkaniach, udział wzięło około 1100 osób – głównie działaczy związków narodowych, dziennikarzy i partnerów federacji. Najważniejsze decyzje podjęto w piątek (18.05), na zebraniu delegatów 68 krajowych związków narciarskich.

Gian Franco Kasper na kolejną kadencję

Dotychczasowy Prezydent FIS – Gian Franco Kasper – został wybrany na kolejną, szóstą już kadencję. Szwajcar funkcję sprawuje od maja 1998 roku. Jest to dopiero 4. prezydent federacji, która funkcjonuje od 1924 roku.

Rada FIS nie dla Polaków

Na dwuletnią kadencję do Rady FIS wybrani zostali: Steve Dong Yang (Chiny), Erik Røste (Norwegia) i Eduardo Valenzuela (Hiszpania). Apoloniusz Tajner, obok m.in. Adama Małysza, jest kolejnym Polakiem, który nie został wybrany do instytucji.

Czy polscy skoczkowie muszą przytyć?

Zgodnie z przewidywaniami, działacze przyjęli zaproponowane w kwietniu zmiany, dotyczące wagi zawodników. Od najbliższego sezonu, pomiar wagi skoczków odbywać się będzie bez założonych butów, wkładek oraz kasków, które łącznie ważą około 2 kilogramów. Głównym przeciwnikiem zmian był Polski Związek Narciarski. Podopieczni Stefana Horngachera, utrzymywali dotychczas niską wagę. Pozwalało im to na zakładanie krótszych nart, którymi łatwiej steruje się w trakcie lotu.

Kalendarz wielkich imprez do 2023 roku

Kongres FIS to okazja do wyboru miast-organizatorów Mistrzostw Świata. W 2022 roku, Mistrzostwa Świata w Lotach zorganizuje Vikersund, jedyny zaprezentowany kandydat. W 2023 roku, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym zorganizuje słoweńska Planica, która pokonała Trondheim 9:6.

Nowi członkowie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej

Kongres FIS zaaprobował Związek Narciarski Jordanu oraz Związek Narciarski Republiki Dominikany jako członków stowarzyszonych. W wyniku dalszej, rozwojowej działalności, Związek Narciarski Kosowa został wybrany pełnoprawnym członkiem Federacji, z jednym głosem.

Tradycyjnie już, działacze obecni na 51. Kongresie w Costa Navarino, zatwierdzili kalendarze na najbliższy sezon oraz programy największych wydarzeń. Głosowali również nad budżetem Federacji oraz debatowali nad obecnymi regulaminami i polityką FIS.