Primoz Ulaga: “W Pucharze Świata są młodzi ludzie głodni zwycięstw”

Primoz Ulaga

Od tego momentu Peter będzie trenował w domu, w Słowenii. Poświęcimy czas na trening, a kiedy będzie naprawdę gotowy, wróci do rywalizacji w Pucharze Świata – powiedział selekcjoner słoweńskiej kadry, Gorazd Bertoncelj po zakończeniu zawodów w Predazzo. Pucharową rywalizację, a także formę Prevca, komentuje też były słoweński skoczek Primoz Ulaga. 

Krótko po zakończeniu niedzielnego konkursu w Predazzo, trener słoweńskiej drużyny Gorazd Bertoncelj ogłosił, że Peter Prevc pozostanie przez kolejne tygodnie w domu, czeka go przerwa w Pucharze Świata. W sobotę zajął 40. miejsce. W niedzielnym konkursie, w którym wzięło udział 59 skoczków w pierwszej serii, Peter Prevc był dopiero na 53. pozycji.

Słoweniec bez powodzenia powrócił do Pucharu Świata po kontuzji i dwukrotnej operacji kostki. W sześciu występach zdobył zaledwie 28 punktów.

Primoz Ulaga, były słoweński skoczek narciarski, wyjaśnił, dlaczego w poprzednich sezonach Peter Prevc był w świetnej formie i dlaczego dziś jego wyniki są słabe.  W okresie letnim, skoki mają zupełnie inny poziom, który przynosi lub nie przynosi rezultatów zimą, ale jeśli wykonasz właściwe ruchy, wszystko jest możliwe. Jeżeli nie, tracisz szansę, a problemy się kumulują – skomentował Ulaga. 

– W Pucharze Świata są teraz młodzi ludzie, którzy są głodni zwycięstw, na przykład Ryoyu Kobayashi. Technikę ma idealną. […] Pytanie brzmi, czy będzie miał taką technikę przez następne lata? Z pewnością się zmieni. Zmieni warunkowe przygotowanie, rozwinie muskulaturę, zmieni ćwiczenia, przysiady, takie rzeczy zdarzają się nieświadomie. “Kiedyś mogłem skakać z łatwością, a dziś nie mogę już tego robić”. Nie da się wykonywać tych samych ruchów cały czas.

– Peter Prevc patrzy na nas dzisiaj i mówi: “Zobacz, jak to (kiedyś) robiłem”. Jeśli zrobiłby to samo dzisiaj, jeśli wygrałby, nie sądzę, żeby ktokolwiek pomyślał, że on chce być Kobayashim z innego świata. (Peter) zaczyna nowy sezon i wierzy, że zrobi to samo, co robił kiedyś. Jednak w ostatnich miesiącach jego ciało się zmieniło i nie odmieni z dnia na dzień. – Primoz Ulaga podkreślił też wagę zaufania oraz dyskusji pomiędzy trenerem a skoczkiem.

Niestety. Problemy Petera Prevca znowu się nasiliły. Zawodnik bardzo długo dochodził do siebie po operacjach kostki, dopiero jesienią wrócił do stałych treningów. Przed nim długa droga, jeżeli chce osiągnąć formę sprzed lat.

fot. alchetron.com
źródło: rtvslo.si, ekipa.svet24.si