Świat skoków dziękuje Koflerowi

Andreas Kofler

6 maja Andreas Kofler oficjalnie ogłosił zakończenie kariery. Ze świata skoków natychmiast zaczęły spływać do niego podziękowania, gratulacje i wspomnienia. O odejściu „Kofiego” mówili jego koledzy z kadry, rywale ze skoczni i trenerzy. 34-letni Austriak zamieni teraz na stałe kombinezon narciarski na policyjny mundur. 

Kofler podjął decyzję o zakończeniu kariery po sezonie, w którym ledwie dwukrotnie pojawił się na starcie kwalifikacji do konkursów Pucharu Świata. Obie próby, podczas austriackiej części Turnieju Czterech Skoczni, były jednak nieudane.

– Chciałbym podziękować wszystkim moim bliskim i sympatykom. Wielu ludzi kształtowało mnie w trakcie mojej kariery, w tym moi trenerzy i koledzy ze skoczni, bez których nigdy nie dotarłbym tak daleko, tak samo jak bez wsparcia austriackiego związku, sponsorów i policji. Tak długa, aktywna kariera w elicie tego sportu wydawała mi się niewyobrażalna. Spoglądam wstecz: to był wspaniały czas, zyskałem wielu przyjaciół, mogłem świętować sukcesy. Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie mojej rodzinie, przyjaciołom i żonie Miriam, że mogłem doświadczyć tego wszystkiego. Obecnie spędzam dużo czasu z córeczką i pierwszy raz od wielu lat mam przed sobą otwartą przyszłość – powiedział Kofler podczas konferencji prasowej, zwołanej w celu oficjalnego pożegnania się ze skocznią.

Austriak szybko otrzymał głosy wsparcia i podziękowania ze świata skoków, głównie od swoich rodaków.

Na swojej stronie na Facebooku post koledze z zespołu poświęcił Thomas Morgenstern. – Jako skoczkowie narciarscy stoimy bez strachu w obliczu każdego skoku, każdego wyzwania. Teraz chodzi jednak o największy skok, jaki może wykonać zawodnik. Andi, chciałbym podziękować Ci za wiele pięknych i trudnych chwil, których doświadczyliśmy na skoczni. Jako przyjaciel, ale też były rywal, życzę Ci wszystkiego najlepszego na przyszłość. Zawsze zostaną w mojej pamięci przede wszystkim emocjonalne momenty z Turynu. Jesteś świetnym sportowcem, ale przede wszystkim genialnym człowiekiem. Ciesz się czasem spędzonym z rodziną, szczególnie ze swoją córką – napisał „Morgi”, oznaczając swój wpis hashtagiem m.in. #whatacareer.

Andreas Felder, trener reprezentacji Austrii, wypowiedział się o byłym już podopiecznym w samych superlatywach. – Andi osiągał świetne wyniki na igrzyskach i mistrzostwach. Zawsze był pracowitym wzorem sportowca. Mimo trudnej choroby dzielnie walczył o powrót do rywalizacji. Osobiście bardzo mi go żal, że nie wystarczyło to na udział w Mistrzostwach Świata w Seefeld, ale na pewno z dumą może patrzeć na całą swoją karierę – podkreślił szkoleniowiec.

W podobnym tonie mówił dyrektor skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Austriackim Związku Narciarskim, Mario Stecher. – Gratuluję Andreasowi jego wspaniałej kariery. Zawsze był profesjonalistą i nadal jest wzorem dla młodych ludzi. Przez wiele lat był jednym z naszych najlepszych skoczków. Życzę mu pomyślności – powiedział Stecher.

Regularne starty w Pucharze Świata Kofler rozpoczął od sezonu 2002/2003. Wówczas jako niespełna 19-latek dwukrotnie stanął na pucharowym podium i zajął szesnastą lokatę w klasyfikacji generalnej.

źródło: oesv.at, facebook
fot. Anna Nagel, skijumper.pl