Alexander Stöckl: “W takich warunkach nie dało się przygotować lepszego zeskoku”

Daniel Andre Tande

Po sukcesie Daniela Andre Tande i pozostałych norweskich zawodników, norweska prasa szeroko opisała weekendowe zmagania w Wiśle. Nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do najmłodszych zawodników, jak i odniesień do upadku Piotra Żyły.

Zarówno jury, jak i organizatorzy, wykonali świetną robotę – powiedział w rozmowie z Dagbladet szkoleniowiec Norwegów. – Przy takim cieple niezwykle trudno utrzymać odpowiednie podłoże. Nie dało się przygotować lepszego zeskoku – dodał Alexander Stöckl. Skocznia w Wiśle nie była łaskawa dla norweskich zawodników. Upadek zaliczyli Robert Johansson, Thomas Aasen Markeng i Marius Lindvik. Trener odniósł się także do wyników osiągniętych przez norweskich zawodników. – Upewniliśmy się, że latem wykonaliśmy dobrą robotę. Jesteśmy przygotowani do sezonu.

Dagbladet cytuje również polskie media i rozważa, czy dało się uniknąć licznych wypadków, w tym najgorzej wyglądającego Piotra Żyły. Dziennik odwołuje się do słów Agnieszki Baczkowskiej, która stwierdziła, że gdyby decydował sport, konkurs rozpocząłby się o 18:00.

To było niesamowite. Z pewnością nie spodziewałem się z tego – mówi z kolei Daniel Andre Tande. – Jestem trochę zaskoczony. Tego lata dużo trenowałem. Nie skakałem tak dobrze, więc nie spodziewałem się, że będę walczył o najwyższe lokaty. […] Celem na ten sezon jest ustabilizowanie formy.

Norweskie media zwracają również uwagę na pozostałych zawodników. Zachwycają się formą Roberta Johanssona, który dobre skoki pokazywał już zeszłej zimy – podczas turnieju Raw Air. Dziennikarze spekulują, że skoczkom pomaga lepszy niż w zeszłym sezonie sprzęt, m.in. biały kombinezon.

Rana Blad oraz Oppland Arbeiderblad zwracają uwagę na zawodników, którzy w tym roku dołączyli do norweskiej kadry narodowej. Pierwsza z nich poświęciła sporo miejsca Robinowi Pedersenowi. Zauważa, że spadek z 3. na 9. lokatę to w przypadku Pedersena nic złego. W końcu to najlepszy wynik w jego karierze. Z kolei dla Oppland Arbeiderblad wypowiedział się Markeng. – Muszę być zadowolony. 22. miejsce to najlepszy wynik, jaki osiągnąłem w konkursach Pucharu Świata.

Potwierdzeniem wysokiej formy Norwegów mogą być konkursy w Finlandii. Zawody w Kuusamo odbędą się 30 listopada oraz 1 grudnia.

na zdjęciu: Daniel Andre Tande || Anna Nagel, www.skijumper.pl