Andreas Felder – skoczek, trener i mistrz

Jak możemy przeczytać na oesv.at, nowy trener Austriaków nie spodziewał się propozycji od związku. – Oferta mnie zaskoczyła. Z drugiej strony, nie mogę doczekać się podjęcia nowego zadania. Muszę zbudować zespół, który ponownie wprowadzi austriackie skoki narciarskie na wyżyny – powiedział Andreas Felder.

Andreas Felder uważany jest za jednego z najlepszych skoczkow w historii. Stawiano go obok Mattiego Nykänena oraz Jensa Weißfloga. W swojej karierze, 51 razy stawał na pucharowym podium. Triumfował 25 razy. Do momentu dominacji Gregora Schlierenzauera (2009), uważany był za najlepszego skoczka z Austrii.

Andreas Felder urodził się 6 marca 1962 roku w Hall in Tirol, niedaleko Innsbrucka. W wieku 18 lat sięgnął po pierwszy medal – brąz na Mistrzostwach Świata Juniorów w Örnsköldsvik w Szwecji. Jego największym osiągnięciem jest wicemistrzostwo olimpijskie z Albertville, wywalczone w rywalizacji drużynowej. Obok Feldera w skład ekipy wchodzili: Heinz Kuttin, Ernst Vettori oraz Martin Höllwarth.

Felderowi udało się wywalczyć kryształową kulę w sezonie 1990/91. Raz plasował się na drugim miejscu klasyfikacji generalnej oraz czterokrotnie na trzecim. W zwycięskim sezonie zajął drugą lokatę w Turnieju Czterech Skoczni. Felder sześciokrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata. Dwukrotnie sięgnął po medal z najcenniejszego kruszcu na Mistrzostwach Świata (raz indywidualnie, raz w drużynie). W 1986 roku wywalczył złoty krążek na Mistrzostwach Świata w Lotach. Wyrównał wówczas rekord świata należący do Mattiego Nykanena – 191 metrów. W tym samym sezonie sięgnął po Puchar KOP.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, Andreas Felder rozpoczął karierę trenerską. Odpowiadał m.in. za przygotowanie niemieckich kombinatorów norweskich. Następnie, prowadził austriacką kadrę kobiet w skokach narciarskich. W kwietniu 2018 roku został szkoleniowcem reprezentacji Austrii, zastępując Heinza Kuttina.

 

Fot. nachrichten.at

 

Komentarze

  1. […] Trener Andreas Felder: – To była bardzo interesująca rywalizacja, a wiatr z pewnością odegrał ważną rolę, ponieważ to nie były łatwe warunki pogodowe. Zawodnicy nigdy nie wiedzieli dokładnie, czego oczekiwać w powietrzu. […] Nie jestem całkowicie niezadowolony ze zdobytych punktów. Skoki nie były idealne, ale nie były też takie złe. […] Widać, że Kobayashi to tylko człowiek. Mały błąd, a on nie jest już na prowadzeniu. Ze skoku na skok, konkursy są coraz mocniejsze. […]