Andreas Wank – nowa ścieżka kariery niemieckiego zawodnika

Andreas Wank, Oslo 2018

Dzisiaj zakończyłem moją sportową karierę. Nie osiągnąłem wszystkiego, czego chciałem jako skoczek narciarski, ale doświadczyłem kilku chwil, które nigdy nie były dla mnie oczywiste – napisał na Instagramie Andreas Wank. Niemiec zdradził również, że mimo wszystko zostanie z drużyną, lecz w nieco innej formie. 

Skorzystam z okazji, aby wzmocnić zespół trenerski wokół naszego nowego trenera kadry narodowej – Stefana Horngachera. Miałem wiele doświadczeń jako skoczek narciarski. Chciałbym teraz przekazać je i podjąć wyzwanie, polegające na wspieraniu naszych zawodników w najlepszy możliwy sposób. Moim celem zawsze było odnosić sukces, zdobywać medale – i tak pozostanie z tym wyjątkiem, że teraz będę spełniać te życzenia jako trener. Andreas Wank pożegnał się z kibicami na Instagramie, dodając zdjęcie wszystkich swoich medali.


Od swojego debiutu, w grudniu 2004 roku, Andreas Wank wziął udział w 189 konkursach Pucharu Świata. Jego najlepszym wynikiem było drugie miejsce w Sapporo w 2010 roku. Na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver zdobył srebro z niemiecką drużyną. Cztery lata później, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, wywalczył drużynowe złoto. Na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Vikersund w 2012 roku, a także podczas Mistrzostw Świata w Predazzo w 2013 roku, mógł świętować z drużyną zdobycie srebrnych medali.

Andreas Wank pożegna się z kibicami podczas LGP w Hinterzarten 27 lipca. To właśnie wtedy, w rodzinnych stronach, odda swój ostatni skok w karierze.

fot. Andreas Wank || Anna Nagel, www.skijumper.pl
źródło: fis-ski.com, Instagram