Andreas Widhoelzl nowym trenerem Austriaków

Andreas Widhoelzl został nowym trenerem męskiej reprezentacji Austrii. Na stanowisku zastąpił Andreasa Feldera. W ostatnich dwóch latach Widhoelzl z sukcesami prowadził austriackie zaplecze.

Zgodnie z sugestią dyrektora sportowego Toniego Gigera i dyrektora sportowego do spraw skoków i kombinacji norweskiej Mario Stechera, prezydium Austriackiego Związku Narciarskiego mianowało dziś Andreasa Widhölzla nowym trenerem mężczyzn w skokach narciarskich. 43-letni Tyrolczyk zastępuje swojego rodaka Andreasa Feldera ze skutkiem natychmiastowym – czytamy w komunikacie austriackiej federacji. Poza tym, w sztabie nie doszło do większych zmian. Na stanowiskach asystentów pozostali Robert Treitinger oraz Harald Diess.

Andreas Widhölzl brał udział w 14 sezonach Pucharu Świata (1992 – 2007). Stawał na podium 49 razy, w tym 18-krotnie wygrywał. Trzykrotnie kończył sezon w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, nigdy jednak nie zdobył Kryształowej Kuli. Triumfował w TCS 1999/2000. W Pucharze Świata 2004/2005 otrzymał małą Kryształową Kulę za klasyfikację generalną lotów narciarskich.

Podczas ZIO w Turynie zdobył złoty medal w rywalizacji drużyn. Dołożył do niego dwa brązowe medale (Nagano 1998, indywidualnie oraz drużynowo). Widhölzl posiada również dwa złote medale mistrzostw świata w rywalizacji drużyn (Oberstdorf 2005). 6 lat wcześniej zdobył wraz z zespołem brąz w Ramsau. Widhölzl dwukrotnie zdobył indywidualnie srebrny krążek podczas rywalizacji MŚwL (Vikersund 2000, Tauplitz 2006). Do kolekcji dołączył drużynowy brąz (Planica 2004).

W ostatnich dwóch latach Widhölzl z sukcesami prowadził austriackie zaplecze. W czołowej ósemce Pucharu Kontynentalnego sezonu 2019/2020 znalazło się 5 Austriaków. Na pierwszym i drugim miejscu sklasyfikowani zostali Clemens Leiner oraz Clemens Aigner.