Anna Twardosz – kombinatorka norweska, która wybrała skoki narciarskie

Anna Twardosz

Anna Twardosz sportową przygodę zaczęła od trenowania dwóch zimowych dyscyplin sportowych – skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Ostatecznie zdecydowała na pierwszą z nich i jako skoczkini będzie reprezentowała Polskę na najbliższych Mistrzostwach Świata Juniorów po raz czwarty w swojej karierze.

Początki

Anna Twardosz w wieku 12 lat miała już za sobą występ na międzynarodowej arenie. Zawodniczka klubu PKS Olimpijczyk Gilowice w 2013 roku wzięła udział w nieoficjalnych letnich mistrzostwach świata dzieci, gdzie zajęła drugie miejsce w konkursie drużyn mieszanych. Początkowo Anna wiązała jednak swoją przyszłość z inną zimową dyscypliną. Po tym, jak jej brat Paweł zaczął uprawiać kombinację norweską, polska skoczkini towarzyszyła mu podczas treningów i z czasem sama zainteresowała się tym sportem.

Była pierwszą Polką, która wystartowała w zawodach kombinacji norweskiej. W 2015 roku wzięła udział w konkursach LOTOS Cup, podczas których zajęła 17. pozycję. Ostatecznie jednak postawiła na skoki narciarskie i od 2016 roku, kiedy to znalazła się w polskiej Kadrze Kobiet, biegi uprawia już tylko rekreacyjnie.

Pierwsze występy na zawodach FiS-u

Anna na zawodach organizowanych przez FIS zadebiutowała w sierpniu 2014 roku, podczas zmagań FIS Cup rozgrywanych w Czechach. 13-letnia wtedy Polka, po skokach na odległość 64,5 i 69,5 metrów, zajęła 17. miejsce. Miesiąc później, startując w rumuńskim Rasnovie, dwukrotnie wskoczyła do pierwszej „10”, plasując się na 8. i 6. lokacie. Podczas swojego pierwszego sezonu w FiS Cupie zgromadziła łącznie 98 punktów, co dało jej 25. pozycję w klasyfikacji generalnej. W kolejnym sezonie tego wyniku nie udało się powtórzyć. Szczególnie źle może wspominać zawody w Szczyrku, gdzie została zdyskwalifikowana.

Kadra Narodowa

W 2016 roku Anna Twardosz została powołana do Kadry Narodowej. Zajęła tym samym miejsce Joanny Szwab, która po 3 latach trenowania w strukturze PZN została z niej wycofana. Ówczesny trener kobiet, Sławomir Hankus tłumaczył, że on sam chciał powołać cztery zawodniczki, ale odgórne decyzje kazały mu z jednej z nich zrezygnować. Wówczas w kadrze obok Twardosz znalazły się także Magdalena Pałasz oraz Kinga Rajda. Anna kontynuowała występy w FIS Cupie, w sezonie 2016/2017 dwukrotnie zajmowała miejsca w TOP „10” zawodów i ostatecznie cały cykl ukończyła na 16. miejscu. W tym samym sezonie zadebiutowała także w Pucharze Kontynentalnym. Zostały wtedy rozegrane dwa konkursy w Norwegii. W obu Twardosz awansowała do serii finałowej.

W zawodach najwyższej rangi Twardosz zadebiutowała w 2017 roku, podczas zmagań w Ljubnie. Nie zdołała wtedy awansować do konkursu. Ta sztuka udała się rok później, podczas zawodów w Lillehammer, podczas których uzyskała 35. wynik. Sezon 2018/2019, poza debiutem w Pucharze Świata, przyniósł także Annie pierwsze indywidualne podium na arenie międzynarodowej. Podczas konkursu FIS Cup w Ransovie zajęła 2. miejsce, ustępując miejsca jedynie Kamili Karpiel. Co ciekawe podium uzupełniła wtedy kolejna z Biało-Czerwonych, Paulina Cieślar, a na 4. miejscu uplasowała się Kinga Rajda.

Sezon 2019/2020

W trwającym sezonie 2019/2020 Anna Twardosz regularnie pojawia się na zawodach Pucharu Świata. Nie udało jej się wywalczyć jeszcze awansu do drugiej serii. Najbliżej była tego 26 stycznia podczas konkursu w Rasnove. Zajęła wtedy 31. lokatę i zabrakło jej niespełna 2 punktów, by móc wystąpić w finale. W tym sezonie została także powołana na występ w Mistrzostwach Świata Juniorów. Dla Twardosz będzie to 4. występ na zawodach tej rangi. Do tej pory jej najlepszy występ to 29. miejsce wywalczone rok temu w Lahti.