Antti Aalto: “Mogę być jeszcze lepszy w kolejnych miesiącach”

Antti Aalto

Skromny, zdolny i coraz lepszy. Antti Aalto przeżywa najlepszy sezon w dotychczasowej karierze. Dla niego najważniejsze nie są wcale odległości i rekordy. Cieszą go postępy, które widzi w swoich skokach. Jak sam komentuje, dobry technicznie skok, jest podstawą do osiągnięcia wymarzonego rezultatu. Jaki jest jego cel na kolejny sezon?

Najlepszy sezon w karierze młodego skoczka z Finlandii. To ogromna radość dla wszystkich fanów, szczególnie z jego ojczyzny. Po wielu latach kibice znowu mają nadzieję, że skoki narciarskie w Finlandii ponownie się odrodzą.

Osiągnąłeś w tym sezonie niesamowitą formę. Finlandia długo czekała na takiego zdolnego skoczka. Jak się czujesz na zakończenie tego świetnego sezonu?

Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy z wyników, które osiągnąłem w tym sezonie. Zrobiłem duży krok naprzód. Jestem też bardzo zaskoczony z powodu moich lotów w Vikersund, moich rekordów. Teraz wiem, co powinienem robić, czuję, że mogę być jeszcze lepszy w kolejnych miesiącach. 

Czy bycie skoczkiem narciarskim w Finlandii jest trudne? Mam tu na myśli na przykład znalezienie sponsorów…

Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach to już nie jest taki problem. Wszystko staje się o wiele łatwiejsze, kiedy zawodnik osiąga jakieś dobre wyniki, to jest główny czynnik, więc nie wszyscy skoczkowie mają ułatwiony start. To trudna zależność. Kilka lat temu to był dla nas problem, ale moim zdaniem w tej kwestii jest coraz łatwiej. 

Czy Lauri Hakola jest dobrym trenerem dla fińskiej drużyny?

Myślę, że tak. To jego pierwszy rok pracy z nami, wspólnie zdobyliśmy spore doświadczenie w tym sezonie. 

Twój ulubiony moment z sezonu 2018/19 Pucharu Świata?

Oh… to bardzo trudne, żeby wybrać jeden moment, ale dla mnie jedna z najważniejszych chwil to 6. miejsce w konkursie w Niżnym Tagile. Świetne wspomnienia. 

Jaki jest Twój cel na turniej Planica 7? Chciałbyś poprawić swój rekord w długości lotu?

Tak, to jeden z moich celów, oczywiście. Chciałbym przede wszystkim skakać lepiej niż w Norwegii. To jest dla mnie ważne.

A w kolejnym sezonie Antti Aalto bedzię walczył o…

Po prostu lepsze skoki w każdym konkursie. Wtedy efekty przyjdą same. 

Gratulacje za świetne występy!

Zobacz również: Andreas Wellinger: “Cieszę się, że mam tak wielu kibiców w Polsce”

Antii Aalto do tej pory, w sezonie Pucharu Świata 2018/19, uzyskał 282 punkty, zajmuje 24. miejsce w klasyfikacji generalnej. Doświadczenie, które osiągnął w ostatnich miesiącach, z pewnością przełoży się na wyniki w kolejnych zawodach. Dziennikarze z Finlandii są zachwyceni jego postępem i są przekonani, że 23-letni skoczek będzie już niedługo jedną z gwiazd tego sportu. 

for. Antti Aalto || Anna Nagel, www.skijumper.pl