Anze Semenic triumfuje w Zakopanem

Słoweniec Anze Semenic odniósł pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata podczas zawodów w Zakopanem. Podium uzupełnili Andreas Wellinger oraz Peter Prevc. Najlepszy z Polaków – Stefan Hula – zajął 4. lokatę. 

Od samego poranka, dzisiejszy konkurs stał pod znakiem zapytania. Średnia prędkość wiatru oscylowała w granicach 4 m/s. Porywy przekraczały 15 m/s! Kilka minut przed 15, skocznię testowali przedskoczkowie. Wszystko przebiegło bez większych problemów i zgodnie z planem, o 15:00 rozpoczęła się seria próbna. Najlepiej zaprezentował się w niej Austriak Clemens Aigner, a za jego plecami znaleźli się Kamil Stoch oraz Stefan Hula.

Pierwszą serię rozpoczętą z 12. platformy startowej. Rywalizację przerywano kilkukrotnie z powodu mocnych podmuchów wiatru. Punkty rekompensujące zawodnikom warunki atmosferyczne wahały się od niespełna -20 do +7! Z niesprzyjającymi, porywistymi ruchami powietrza nie poradził sobie lider Pucharu Świata – Kamil Stoch. Polak doleciał do 108,5 m i zakończył rywalizację na 38. lokacie. Do serii finałowej nie awansowali również: Paweł Wąsek, Bartosz Czyż, Jakub Wolny oraz Aleksander Zniszczoł. Negatywne emocje zrównoważył nam Stefan Hula, który po pierwszym skoku przewodził stawce!

Ostatecznie, w rywalizacji na Wielkiej Krokwi, zwyciężył Anze Semenic. Za jego plecami znaleźli się Andreas Wellinger oraz Peter Prevc. Tuż za podium uplasował się najlepszy z Polaków – Stefan Hula. Po raz pierwszy w karierze, punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył Tomasz Pilch (30. lokata). Pozostali podopieczni Stefana Horngachera zakończyli rywalizację na następujących pozycjach:

  • Maciej Kot – 14. miejsce
  • Dawid Kubacki – 7. miejsce
  • Piotr Żyła – 28. miejsce

Zobacz pełne wyniki dzisiejszego konkursu!

W wyniku dzisiejszej rywalizacji, Kamil Stoch stracił fotel lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na pierwszym miejscu zastąpił go Richard Freitag, który ma nad Polakiem jedynie 4 punkty przewagi. Szansa na odrobienie straty już w najbliższą sobotę! Wówczas, zawodnicy wezmą udział w ostatnich konkursach Pucharu Świata przed Igrzyskami Olimpijskimi. O godzinie 16:00 rozpoczną się zawody w Willingen, gdzie w 2014 roku dwukrotnie triumfował Kamil Stoch. Do zobaczenia!