Apoloniusz Tajner kandydatem do Rady FIS

Apoloniusz Tajner - Wisła 2017

W radzie FIS od dawna nie zasiadał żaden Polak. W najbliższych tygodniach może się to zmienić. Do najważniejszego organu decyzyjnego federacji kandydować będzie Apoloniusz Tajner.

Rada FIS jest obok prezydenta federacji, wiodącą instytucją, posiadającą wpływ na bieżące działania organizacji. Zasiada w niej 16 osób. Kandydaci wybierani są w trakcie wiosennych kongresów kalendarzowych. Zgłaszani są przez krajowe związki narciarskie. W trakcie głosowania, federacje narodowe dysponują określoną liczbą głosów – od 1 do 3. Polski Związek Narciarski posiada maksymalną ilość – 3 głosów.

W odróżnieniu od działaczy zbierających się co roku na kongresie kalendarzowym, Rada FIS jest organem funkcjonującym ciągle. Stąd też, specjalny tryb wybierania. Głosujący wybierają na kartach 16 członków, których chcą zobaczyć w przyszłej kadencji.

W ubiegłych latach, do Rady FIS kandydowało dwóch Polaków – w 2010 Andrzej Bachleda Curuś, a w 2012 Adam Małysz. Obaj bezskutecznie. W głosowaniu, Orzeł z Wisły zajął ostatnie miejsce.

Najbliższe wybory do Rady FIS odbędą się w trakcie 51. Kongresu Kalendarzowego Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Działacze, obradować będą w greckim Costa Navarino, w dniach 13-19 maja. Wówczas, okaże się, czy szansę na zasiadanie w Radzie otrzyma Apoloniusz Tajner.

Fot. Anna Nagel | Skijumpingzone.pl