Czy młodzi skoczkowie odmienią kadrę Austrii? – Maximilian Steiner

Skoczkowie z Austrii przeżywają w ostatnich sezonach kryzys. Wśród młodszych zawodników mają kilku utalentowanych skoczków. Jednym z nich jest Maximilian Steiner.

Skoczek urodzony 4 maja 1996 roku dopiero w wieku 16 lat pojawił się na arenie międzynarodowej. Jego debiutancki sezon 2012/2013 nie należał jednak do najlepszych. W kilku próbach nie zdobył punktu do klasyfikacji Pucharu FIS.

W lipcu 2013 dwukrotnie uplasował się na ósmej lokacie w Villach, natomiast w lutym 2014 wygrał i zajął drugie miejsce w konkursach tzw. trzeciej ligi w rumuńskim Rasnovie. Kolejne lata to słaba dyspozycja Steinera. W sezonie 2014/2015 zdobył kilka punktów do klasyfikacji FIS Cup. W następnym zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym. W lutym 2016 roku zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w Rasnovie z mieszaną drużyną austriacką.

Wzrost formy Maximiliana nastąpił latem 2016 roku. W sierpniu udało się stanąć na drugim stopniu podium Pucharu Kontynentalnego w Kuopio. Pod koniec sezonu letniego, Steiner bez sukcesów zadebiutował w Letniej Grand Prix.

Obiecujące wyniki na początku zimy (dwa zwycięstwa w FIS Cupie oraz 14. miejsce w Pucharze Kontynentalnym) zaowocowały powołaniem Steinera na austriacką część Turnieju Czterech Skoczni. W zawodach w Innsbrucku nie przebrnął jednak kwalifikacji i został sklasyfikowany na 51. miejscu.

Skocznia w stolicy Tatr jest jednym z ulubionych miejsc austriackiego skoczka, bo aż czterokrotnie zajmował tam miejsca na podium różnych konkursów międzynarodowych.

Po dość udanym sezonie zimowym przyszedł czas na letni. Steiner trzykrotnie przechodził kwalifikacje do konkursów Letniej Grand Prix – dwa razy w Czajkowskim, a raz w Hinzenbach. Austriak przyjemniej wspomina z pewnością rosyjskie konkursy. W obu udało mu się zakończyć zawody z punktami do klasyfikacji generalnej. 18. i 21. miejsca zdobyte w zawodach Letniej Grand Prix 2017 można uznać za największe dotychczasowe osiągnięcie młodego skoczka.

Zimą tylko raz dostał szansę w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata. Po raz drugi w karierze wystartował w austriackiej części Turnieju Czterech Skoczni, tym razem w Bischofshofen. Znowu zajął niefortunną 51. lokatę i nie zakwalifikował się do konkursu.

Minionej zimy Steiner nie może uznać za udaną, w konkursach Pucharu Kontynentalnego często plasował się dopiero w trzeciej dziesiątce. Największym sukcesem było trzykrotne zajęcie miejsca na podium FIS Cup. Jedyne zwycięstwo zimowe, w poprzednim sezonie, udało mu się osiągnąć w Zakopanem.

W wolnym czasie Steiner lubi grać w piłkę nożną oraz w hokeja na lodzie. Jest również aktywny w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie i własnej stronie internetowej).

Przypominamy, że w austriackich skokach po sezonie nastąpiła rewolucja w sztabie trenerskim. Być może przejęcie kadry przez nowego trenera jest szansą na rozwój dla Maximiliana Steinera? Z pewnością możemy stwierdzić, że przyszły sezon będzie jedną z ostatnich okazji na zaistnienie w świecie skoków.

 

 

Fot. Stefan Hayboeck/ Instagram