Bjørn Einar Romøren od kilku miesięcy walczy z nowotworem

Bjørn Einar Romøren

Były norweski skoczek narciarski, a obecnie kierownik działu marketingu Norweskiego Związku Narciarskiego – Bjørn Einar Romøren ujawnił, że od kilku miesięcy walczy ze złośliwym nowotworem pleców. O swoim obecnym stanie zdrowia opowiedział norweskim mediom.

Ból pleców okazał się złośliwym nowotworem. – Wszystko stało się bardzo szybko. Nagle życie zostało wywrócone do góry nogami – mówi z rozmowie z seher.no Bjørn Einar Romøren – były skoczek narciarski, rekordzista w długości lotu, działacz Norweskiego Związku Narciarskiego.

Wraz z żoną Martine, przygotowywali plany na wakacje, kiedy otrzymali szokującą wiadomość. Romøren nagle doznał silnego bólu pleców i początkowo uznał, że to powrót urazu, z którym walczył od lat.

Badania wykazały, że były skoczek ma złośliwego guza w biodrze, tak zwanego mięsaka Ewinga – bardzo rzadką formę raka, którą najczęściej diagnozuje się w grupie wiekowej od 5 do 25 lat, zgodnie z Wielkim Leksykonem Medycznym. Dotyczy to tylko od pięciu do dziesięciu Norwegów każdego roku.

Na szczęście rak się nie rozprzestrzenił, ale Bjørn Romøren musi kontynuować 40-tygodniowy schemat chemioterapii. – Miałem dwa zabiegi. Później opadłem z sił, a mój układ odpornościowy był całkowicie nieobecny. Muszę regularnie sprawdzać temperaturę ciała – jeżeli przekroczy 38 stopni przez ponad godzinę, muszę udać się do szpitala – mówi norweski działacz.

Pod koniec lipca ma się urodzić drugie dziecko pary. Bjørn i Martine mają już syna. Fred przyszedł na świat w 2017 roku.

– Chciałbym być w dobrej kondycji, kiedy urodzi się moje drugie dziecko. – Rodzina to dla byłego skoczka ogromna motywacja do walki. – Jestem wdzięczny za silną rodzinę i wielu dobrych przyjaciół zarówno w środowisku skoków, jak i poza nim. Oczywiście, specjalne podziękowania kieruję do mojego lekarza za to, że wróciłem do domu i za upewnienie się, że guz nowotworowy został odkryty – dodaje Bjørn Einar Romøren. Chce mówić głośno o chorobie nowotworowej, aby wesprzeć badania Towarzystwa Nowotworów a także dlatego, że wielu ludzi zaczęło zadawać pytania. Teraz domniemania się zakończyły. Były reprezentant Norwegii ujawnił informację o swojej chorobie.

Norweski latawiec, czyli Bjørn Einar Romøren

W 2005 roku Bjørn Einar Romøren ustanowił rekord świata – 239 metrów, który utrzymywał się przez sześć lat. Największe sukcesy odnosił pod okiem trenera Miki Kojonkoskiego (2002-2011). Po zakończeniu kariery został kierownikiem działu marketingu Norweskiego Związku Narciarskiego. Jest również odpowiedzialny za medialną organizację turnieju Raw Air.

fot. Bjørn Einar Romøren || Instagram, @romoeren
źródło: seher.no