Borek Sedlák. Z rozbiegu prosto do biura wicedyrektora Pucharu Świata

Borek Sedlak

Jego kariera choć długa, nie przyniosła większych zwycięstw. Po jej zakończeniu Borek Sedlák pozostał w strukturach sportowych wykorzystując zdobyte przez lata doświadczenie skoczka narciarskiego. Od dwóch lat jest asystentem Waltera Hofera.

Borek Sedlák zadebiutował w Pucharze Świata jako 19-latek, podczas konkursu na skoczni mamuciej w Harrachovie. Nie zajął wtedy żadnego znaczącego miejsca. W ciągu kolejnych lat startował głównie podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego. Powrót do PŚ nastąpił po czterech latach. W 2004 roku wystąpił w konkursie przeprowadzonym w Libercu, jednak nie udało mu się wejść do drugiej serii.

Rok później zdobył swoje pierwsze punkty PŚ, zajmując 30. miejsce w Harrachovie. 29 grudnia 2005 roku, wygrał zawody Pucharu Kontynentalnego w Sankt Moritz. Wystąpił też podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich.

W 2006 roku Borek Sedlák pojechał na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie, zajmując miejsce kontuzjowanego Antonína Hájka. Choć wystąpił we wszystkich konkursach, nie odnotował żadnego znaczącego miejsca. Indywidualnie był 38. na skoczni normalnej, na dużej zajął 40. lokatę. 

W sezonie 2007/2008 znalazł się w kadrze Czech i utrzymał to miejsce do końca rozgrywek. Jego najlepszy występ miał miejsce w Libercu, gdzie zajął 17. miejsce. W klasyfikacji PŚ był 47. zawodnikiem, z dorobkiem 35 punktów.

Dwa ostatnie występy czeskiego skoczka w zawodach Pucharu Świata odbyły się w Szwajcarii w sezonie 2013/14. Dwukrotnie wystąpił w Engelbergu, gdzie zajął kolejno 44. i 37. lokatę. Łącznie wystąpił w konkursach tej rangi 65 razy. Nigdy nie znalazł się na podium. Tylko raz zajął miejsce w pierwszej dziesiątce konkursu, w Harrachovie, w sezonie 2010/11.

Kariera w strukturach FIS

Po zakończeniu kariery w 2014 roku Sedlák był asystentem dyrektora Pucharu Świata kobiet. Dwa lata później zamienił się miejscem ze słoweńskim działaczem Miranem Tepešem i przejął jego rolę zastępcy dyrektora PŚ – Waltera Hofera. Jeszcze przed objęciem tej funkcji był kontrolerem sprzętu i pomagał przy organizacji konkursów Seppowi Gratzerowi.

Borek Sedlák podkreślał, że był bardzo zaskoczony tym wyborem. W wywiadzie dla czech-ski.com w 2016 roku powiedział, że jest wdzięczny dyrektorowi PŚ za szansę i zaufanie. Znam Waltera od wielu lat. Zawsze miałem do niego wielki szacunek, już wtedy kiedy byłem zawodnikiem. Być jego asystentem dwa lata po zakończeniu kariery – to brzmi dla mnie niewiarygodnie. Walter ma dużo doświadczenia, mogę się od niego dużo nauczyć.

fot. fis-ski.com