Były skoczek zwycięzcą trzytygodniowego kolarskiego touru! Świetny występ Primoza Roglica

Primoz Roglić, ścigający się w barwach Jumbo-Visma, zwyciężył w tegorocznej edycji Vuelta a Espana. Słoweński kolarz był w przeszłości skoczkiem narciarskim, lecz dramatyczny upadek w Planicy szybko przerwał jego karierę. 

Być może, gdyby nie feralne zdarzenie, do którego doszło w 2007 roku na Letalnicy, nie byłoby aktualnych sukcesów w kolarstwie. Primoz Roglić występował już w Tour de France, Giro d’Italia, a w wyścigach Vuelta al Pais Vasco, Tour de Romandie, UAE Tour, czy Tirreno-Adriatico odnosił triumf w łącznej klasyfikacji. Tym razem były skoczek narciarski dorzucił wygraną w łącznej klasyfikacji jednej z najdłuższych potyczek w kalendarzu UCI World Tour. Słoweniec zwyciężył z czasem osiemdziesięciu trzech godzin, siedmiu minut i czternastu sekund.

W przeszłości Słoweniec zapowiadał się na doskonałego skoczka. W 2006 i 2007 roku sięgnął po drużynowe medale Mistrzostw Świata Juniorów, zaś w zawodach Pucharu Kontynentalnego czterokrotnie wskakiwał na podium.

Roglić nigdy nie pojawił się w konkursach Pucharu Świata, lecz najbliżej tego był właśnie w 2007 roku. Słoweńca zgłoszono do kwalifikacji piątkowych zawodów, lecz fatalnie wyglądający upadek zmienił początkowe plany.

Dla Roglica była to pierwsza przejechana Vuelta w karierze. Co więcej, to pierwsza wygrana jakiegokolwiek Słoweńca w Grand Tourze.

Kto wie, może w zbliżone ślady pójdzie Robert Kranjec, który po ostatnim skoku w karierze również przerzucił się na rower.