Calgary: nauka skoków na obiekcie za 500 dolarów

calgary

Po zamknięciu skoczni w Parku Olimpijskim w Calgary, kanadyjscy działacze musieli znaleźć sposób na umożliwienie trenowania najmłodszym zawodnikom. Zbudowali dla nich prowizoryczną skocznię na wzgórzu Turtle Hill.

– Potrzebujemy małych skoczni, by utrzymać skoki narciarskie w kraju – mówi Todd Stretch, odpowiedzialny za kanadyjskie skoki. – Kiedy patrzymy na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 i 2030, to widzimy w nich lukę. Być może żaden kanadyjski skoczek na nich nie wystąpi.

Po zamknięciu skoczni olimpijskich w Calgary, zawodnicy oraz działacze musieli opuścić kompleks. Skoczkowie byli zmuszeni poszukać nowej bazy treningowej, by utrzymać dostateczny poziom. Jedną z opcji były kosztowne wyjazdy do Europy. Jedyną szansą dla bazy w Calgary jest stworzenie nowego centrum sportów zimowych. Pomysłodawcy projektu ciągle szukają finansów na realizację projektu. 

Zamknięcie kompleksu uniemożliwiło treningi najmłodszym członkom tamtejszego klubu skoków narciarskich. – W dzień zamknięcia skoczni widziałem wiele łez i smutek na twarzach dzieci – wspomina Todd Stretch. Aby utrzymać pewien poziom, działacze zbudowali dla dzieci i skoczków-amatorów prowizoryczną skocznię. – Aby utrzymać skoki narciarskie na poziomie klubowym, musieliśmy symulować to, co zapewniał nam WinSport w Calgary – skocznię HS20 – wyjaśnił Stretch. – Ta sytuacja może nie być idealna, ale pozwala nam kontynuować program i utrzymywać przy życiu skoki narciarskie, w trakcie pracy nad innymi planami. Pozwala stawiać małe kroki naprzód.

Prowizoryczna skocznia na Turtle Hill

Skocznia znajduje się na wzgórzu Turtle Hill. Została wykonana z materiałów, których koszt nie przekroczył 500 dolarów. Przygotowanie miejsca do 60-minutowego treningu zajmuje 3 godziny. Po ćwiczeniach skocznia jest demontowana, by dzieci skaczące bez opieki nie zrobiły sobie krzywdy. 

Jak informuje Todd Stretch, działacze ciągle prowadzą rozmowy na temat nowego ośrodka szkoleniowego. Uczestniczą w nich osoby związane z narciarstwem klasycznym oraz biathlonem. Dodaje, że podzieli się informacjami, gdy tylko zostaną potwierdzone. – To będzie fantastyczny projekt dla sportów zimowych, sportowców amatorów i mieszkańców Calgary – podsumował.

źródło: calgary.ctvnews.ca / globalnews.ca