Cene Prevc najlepszy w FIS Cup w Planicy. Huber, Hvala i Stursa na podium

Cene Prevc wygrał oba konkursy FIS Cup w Planicy. Polacy nie zakwalifikowali się do drugiej serii zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Groźny upadek w sobotnim konkursie zanotował Krzysztof Kieta.

Cene Prevc wygrał dwa konkursy FIS Cup w Planicy. Słoweniec zwyciężył w międzynarodowych zawodach po ponad dwuletniej przerwie. Wówczas był najlepszy podczas weekendu Pucharu Kontynentalnego w Vikersund w grudniu 2016 roku.

W konkursach FIS Cup wystartowało aż 89 zawodników z 16 krajów. W sobotę na skoczni nie pojawił się Francesco Cecon, a w niedzielę Krzysztof Kieta, który poważnie ucierpiał podczas sobotniego upadku.

W sobotnich zmaganiach Cene Prevc wyprzedził Stefana Hubera oraz Jakę Hvalę. Tuż za podium znalazł się Niemiec Fabian Seidl, a czołową szóstkę uzupełnili Manuel Poppinger i Matevz Samec. W czołowej dziesiątce uplasowali się również Federico Cecon, Vojtech Stursa, Markus Rupitsch i Elias Tollinger. Na trzecim miejscu konkurs zakończył Dominik Maylaender, jednak po kontroli sprzętu okazało się, że Niemiec skakał w nieprzepisowym kombinezonie, za co został zdyskwalifikowany w drugiej serii.

Polacy zaprezentowali się poniżej oczekiwań. Najlepszy – Damian Skupień – uplasował się na 33. miejscu. Wiktor Pękala był 50., Jarosław Krzak 59., Kacper Stosel 70., a Krzysztof Kieta 83. Po upadku Kieta został przetransportowany do szpitala, w którym spędził noc. Wojciech Topór w rozmowie z Onet.pl poinformował, że Krzysztof ma lekkie wstrząśnienie mózgu i jest poobijany, ale w niedzielę ma wyjść ze szpitala. 

Wyniki sobotniego konkursu FC w Planicy

W niedzielnym konkursie ponownie najlepszy okazał się Cene Prevc. Tym razem na podium znaleźli się również Jaka Hvala oraz Vojtech Stursa. Niewiele do najlepszej trójki stracił młody Słoweniec Matevz Samec. W czołowej szóstce uplasowali się także Manuel Poppinger i Luca Egloff.

Poza trzydziestką ponownie znaleźli się Polacy. Najlepiej zaprezentował się Damian Skupień, jednak tym razem zajął bardziej odległe – 39. miejsce. Wiktor Pękala w niedzielnych zawodach był 55., Kacper Stosel 58., a Jarosław Krzak 71.

W obu konkursach punkty zdobywali przedstawiciele egzotycznych reprezentacji w skokach narciarskich: Rumun Daniel Andrei Cacina oraz Ukrainiec Witalij Kaliniczenko.

Wyniki niedzielnego konkursu FC w Planicy

Kolejne zawody FIS Cup odbędą się 9 i 10 lutego w niemieckim Rastbuehl.

fot. Vojtech Stursa (Anna Nagel || www.skijumper.pl)