Clemens Aigner zdominował weekend w Sapporo

Clemens Aigner wygrał trzy konkursy Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Austriak w niedzielnych zmaganiach pokonał drugiego Robina Pedersena o ponad 32 punkty!

W weekend odbyły się trzy zawody w ramach Pucharu Kontynentalnego w japońskim Sapporo. Piątkowy konkurs był rozegrany w zastępstwie odwołanych zmagań w tureckim Erzurum. W piątkowym konkursie wzięło udział zaledwie 33 zawodników, ale w sobotę i niedzielę pojawiło się 42 skoczków. Było to spowodowane kłopotami na lotnisku w Helsinkach Czechów: Lukasa Hlavy i Tomasa Vancury oraz brakiem możliwości wystawienia w piątek skoczków z kwoty narodowej przez Japończyków.

Piątkowy konkurs PK w Sapporo

W sobotnich zmaganiach ponownie najlepszy był Aigner. Austriak na podium ugościł Tomasa Vancurę i Martina Hamanna. Tuż za podium konkurs zakończył japoński weteran Taku Takeuchi. Czołową szóstkę uzupełnili Słoweńcy: Andraz Pograjc oraz Ziga Jelar. W sobotę niespodziewanie poza trzydziestką znaleźli się Joacim Oedegaard Bjoereng oraz Rok Justin, którzy przed zawodami byli typowani do zajmowania miejsc w najlepszej dziesiątce konkursu.

Wysoką formę z krajowych zawodów potwierdzili Kento Sakuyama oraz Keiichi Sato. Reprezentanci Japonii konkurs ukończyli na miejscach 14 i 15, co stanowi niemały sukces, biorąc pod uwagę ostatnie wyczyny skoczków na arenie międzynarodowej.

Wyniki sobotniego konkursu PK w Sapporo

Niedzielne zawody miały niezwykły przebieg. Już w pierwszej serii Clemens Aigner zdecydowanie pokonał rywali. Na Okurayamie (HS-137) poszybował na odległość 144 metry! Swój lot oddał w znakomitym stylu, ponieważ sędziowie zdecydowali się na noty od 18,5 do 19,5. W drugiej serii Austriak tylko potwierdził klasę i skacząc z belki 15. (o 4 niżej niż pozostali skoczkowie) wylądował na 138 metrze. Drugiego – Robina Pedersena – Aigner pokonał o ponad 32 punkty. Podium uzupełnił Martin Hamann.

Poza podium konkurs w Sapporo zakończyli Ziga Jelar, Severin Freund oraz Keiichi Sato. Dla Severina Freunda jest to drugi najlepszy wynik w tym sezonie, co nie świadczy najlepiej o dyspozycji utytułowanego reprezentanta Niemiec.

Wyniki niedzielnego konkursu PK w Sapporo

W zawodach w Sapporo nie brali udziału Polacy. Kadra A wraz z Kadrą B rywalizują w Pucharze Świata w Zakopanem, a Kadra C udała się na FIS Cup w Planicy. Część zawodników przygotowuje się do Mistrzostw Świata Juniorów, które już w przyszłym tygodniu odbędą się w Lahti.