Co wiemy po Letniej Grand Prix 2017?

FIS Cup

Nie tak dawno cieszyliśmy się ze zwycięstwa Dawida Kubackiego w LGP 2017. Choć od tamtego momentu minęło niewiele, to ostatnie dni przyniosły sporo zmian w świecie skoków narciarskich.

  1. Duże zmiany zaobserwować można w kadrach narodowych na sezon olimpijski. z kadry B do C przesunięty został Łukasz Bukowski. Z podstawowej kadry, do B przesunięty został Krzysztof Miętus, którego forma nie odpowiada wymaganiom Stefana Horngachera. Z kadr narodowych usunięci zostali również Andrzej Stękała oraz Krzysztof Biegun. Zwycięzca z Klingenthal w 2013 roku, w wywiadach medialnych, zapowiedział zawieszenie narciarskiej kariery. Wśród powodów zmian wymieniane są kiepskie wyniki w sezonie letnim, nieodpowiednie rozciągnięcie ciała oraz problemy z utrzymaniem wagi.
  2. Jesienny kongres FIS postanowił utrzymać testowany latem system braku kwalifikacji najlepszej “10” z klasyfikacji generalnej PŚ. W kalendarzu znalazło się również miejsce dla nowego turnieju, który okrzyknięto mianem “mini Raw Air”. Mowa o Willingen Five. W jego klasyfikacji ważne będą noty zawodników z pięciu ocenianych rund – piątkowych kwalifikacji oraz sobotnich i niedzielnych serii konkursowych. Dla zwycięzcy przyznano nagrodę finansową w wysokości 25 tysięcy euro.
  3. Opublikowano wstępne kalendarze na Puchar Świata 2018/2019 oraz LGP 2018. Wynika z nich, że również w przyszłym sezonie inauguracja nastąpi na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle. Ponadto, po kilkuletniej przerwie, zawodnicy powrócą na czeskie skocznie. Możliwe jest również rozegranie konkursów w Rumunii.
  4. Chińska Federacja Narciarska rozpoczęła przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczną się w 2022 roku w Pekinie. W związku z tym, podpisała kontrakt z federacją norweską. Wynika z niego, że Skandynawowie, przez najbliższe 4 lata przygotowywać będę chińskich skoczków do zawodów olimpijskich. O tym, czy norweska szkoła zda egzamin, przekonamy się za niespełna 5 lat.