Z czego słynie włoskie Predazzo?

Predazzo

Profesjonalnie przygotowane trasy narciarskie i gwarantowana piękna, zimowa pogoda. Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z prawdziwie rajskim miejscem. Co oprócz stoków i dobrze znanego fanom skoków narciarskich kompleksu skoczni można zobaczyć w Predazzo i okolicach?

Polacy pokochali to miejsce dzięki sukcesom naszych skoczków na MŚ w narciarstwie klasycznym. W 2003 Adam Małysz zdobył tu 2 tytuły mistrza globu, 10 lat później tytuł wywalczył Kamil Stoch, a drużyna skoczków zdobyła brązowy medal. W 2014 najlepszym skoczkiem MŚ Juniorów okazał się Jakub Wolny. Nic więc dziwnego, że Predazzo jest uwielbiane przez Polaków, którzy od kilkunastu lat, głównie w sezonie zimowym, odwiedzają ten urokliwy rejon Włoch.

Zobacz też: Historia rywalizacji w Predazzo

Predazzo leży w prowincji Trydent, w Dolinie Val di Fiemme zwanej przedsionkiem Dolomitów.  Nowoczesne i świetnie przygotowane trasy nadają się dla wprawionego w bojach narciarza, jak i dla początkującego adepta sportów zimowych. Val di Fiemme oferuje ponad 100 tras, które mieszczą się w obrębie pięciu narciarskich regionów: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavaze, Passo Rolle oraz Ski Center Latemar. Na stokach Alpe Cermis  znajduje się słynna trasa zjazdowa dla narciarzy alpejskich, na której także rywalizują biegacze narciarscy podczas zawodów słynnego cyklu Tour de Ski. Klimatyczne miasteczko kusi uroczą starówką oraz sklepikami z regionalnymi przysmakami, jak np. produkowany niedaleko ser Puzzone di Moena. W Muzeum Geologicznym można zgłębić tajemnice Dolomitów.

Val di Fiemme

Dolina Val di Fiemme graniczy z Parkiem Naturalnym del Monte Corno, leżącym u stóp szczytu Corno Bianco, należącego do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główną atrakcją tego parku jest kanion Geoparc Bletterbach. Z kolei Park Naturalny Paneveggio jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Znajduje się w nim „Foresta dei violini”, czyli świerkowy Las Skrzypiec. Obecny tu świerk pospolity używany jest przede wszystkim do wytwarzania instrumentów muzycznych.

Czas można spędzić również na pieszych wędrówkach, jeździe na rowerach górskich na trasie Dolomiti Lagorai Bike i na zabawie w parku rozrywki Latemar Montagnanimata. Z oferty kompleksów narciarskich można korzystać za okazaniem skipassu Dolomiti Superski, który uprawnia do wstępu na stoki w Ski Center Latemar, Alpe Cermis, Bellamonte-Alpe Lusia, Passo Lavazè i Oclini. Narciarstwo biegowe uprawia się w ośrodkach w Passo Lavazè i Lago di Tesero.

Początek pierwszego konkursu w Predazzo o 16:00. Kolejne zawody odbędą się w najbliższą niedzielę o 17:00. Poprzedzi je seria kwalifikacyjna.

fot. Maurizio Ceol