Janne Ahonen, Wisła 2017 (historia Willingen 2005)

Człowiek maska, pięciokrotny Mistrz Świata i dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli. Janne Ahonen jest zawodnikiem legendą, choć ostatnio ocenianym przez pryzmat planów zakończenia kariery po raz trzeci.

Pierwszym sukcesem, który Janne Ahonen odniósł na arenie międzynarodowej, było zdobycie złotego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Skandynawii. Fin, urodzony 11 maja 1977 roku w Lahi, zadebiutował w Pucharze Świata w wieku 15 lat. W niemieckim Ruhpolding zajął wówczas 56. miejsce. W tym samym sezonie, zdobył dwa złote medale podczas mistrzostw świata juniorów w Harrachovie. 7 marca 1993, w rodzinnym Lahti, po raz pierwszy zdobył punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Konkurs zakończył na 11. lokacie.

W kolejnym sezonie, Janne Ahonen obronił oba tytuły mistrzowskie, podczas MŚ juniorów w Breitenwang. 19 grudnia 1993, w Engelbergu, wygrał swój pierwszy konkurs zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Miał wówczas 16 lat. Sezon 1994/1995 zakończył na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Janne Ahonen, największe sukcesy odnosił na wielkich imprezach. 10-krotnie stawał na podium Turnieju Czterech Skoczni. Jako jedyny zawodnik w historii, 5-krotnie triumfował w klasyfikacji generalnej cyklu. Zmagania w Pucharze Świata 8-krotnie kończył miejscem “na pudle”. Dwukrotnie zdobył Kryształową Kulę.

W 1995 roku, Janne Ahonen po raz pierwszy zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata. Łącznie, w swojej kolekcji ma 5 krążków z najdroższego kruszcu, 3 srebra oraz 2 brązy. Na Mistrzostwach Świata w Lotach, 5-krotnie zdobył tytuł wicemistrzowski. Dwa razy kończył zmagania na najniższym stopniu podium. W Turynie oraz Salt Lake City, sięgnął po dwa srebrne medale podczas Igrzysk Olimpijskich. Oba, w rywalizacji drużynowej.

Od 7. roku życia, Janne Ahonen reprezentuje klub Lahden Hiihtoseura z Lahti. Pierwsze kroki stawiał, gdy na skoczniach dominował Fin Matti Nykänen – idol Janne. Jego syn Mico również jest skoczkiem narciarskim. W lutym 2018 roku pojawiły się plotki, mówiące o tym, że Janne zakończy karierę w 2022 roku. Ma to nastąpić po wystąpieniu wraz z synem na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Janne Ahonen raczej stroni od mediów. W pierwszych latach swojej świetności nadano mu pseudonim “maska”. Wówczas, skakał w masce, a przed kamerami posiadał zawsze kamienną twarz.

Ostatecznie, Janne Ahonen zerwał z karierą skoczka narciarskiego. Obecnie odpowiada za sprzęt fińskich kombinatorów norweskich.