Czy drużyna Austrii wróci do czołówki Pucharu Świata?

W zeszłym sezonie na tle najlepszych skoczków, z reprezentacji Austrii wyróżniał się tylko Stefan Kraft. Jak do kolejnej rywalizacji przygotowali się podopieczni Andreasa Feldera? Jaka przyszłość czeka Gregora Schlierenzauera? Czy drużyna Austrii ma szansę na dobre wyniki w Pucharze Świata?

– Nadal jesteśmy dobrą drużyną – komentował na spotkaniu medialnym Michael Hayboeck. Austriacy dużo podróżowali, ich obozy treningowe odbywały się nie tylko na skoczni, ale również na plaży, gdzie odpoczywali i regenerowali się. Trener Andreas Felder zadbał o to, aby jego zawodnicy byli gotowi do startu sezonu nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Ten aspekt nie powinien być zaniedbywany. – Wykonaliśmy niezły trening – powiedział szkoleniowiec. – Razem jesteśmy w stanie rywalizować z innymi. Jesteśmy gotowi. 

Wydaje się, że jednym z liderów drużyny jest nadal Stefan Kraft. Skoczek z Salzburga, drugi najlepszy zawodnik minionego sezonu ujawnił, że podjął próbę zmiany sposobu wiązania butów, co ostatecznie nie było udanym pomysłem. – Nie byłem pewien nowego wiązania, co odbiło się na mojej pewności siebie, która zdecydowanie nie była stuprocentowa. Wróciłem do dawnego sposobu, który wykorzystuję od prawie 6 lat – komentował przygotowania Kraft. 

Austriacy zdecydowanie nie chcą mieć tylko jednego zawodnika w czołówce. Kto może pomóc drużynie? Oprócz Krafta największe postępy robi ostatnio Gregor Schlierenzauer. 

Czytaj więcej: Gregor Schlierenzauer przed rozpoczęciem sezonu: “Nadal w siebie wierzę”

Gregor Schlierenzauer jest zmotywowany do zimowej rywalizacji przede wszystkim po udanych występach podczas Letniej Grand Prix. – Teraz nadszedł czas, aby uzbroić się w cierpliwość i atakować pierwszą dziesiątkę, następnie wrócić na sam szczyt – mówi z optymizmem skoczek z Innsbrucka. Kluczową rolę w drodze po zwycięstwa ma osobisty trener Gregora – Werner Schuster. Doradza mu nie tylko w sprawach technicznych, ale również mentalnych. – Skoki narciarskie mają wiele wspólnego z zaufaniem, ponieważ potrzebujesz kogoś, kto będzie Cię obserwował z tyłu, aby później móc wytłumaczyć i ujawnić, co możesz poprawić i zrobić lepiej – mówi Schlierenzauer. 

Zobacz więcej: Jak wygląda współpraca Wernera Schustera z Gregorem Schlierenzauerem?

Według trenera Andreasa Feldera każdy z jego zawodników musiał się koncentrować na czym innym, aby wspólnie mogli spróbować ponownie połączyć siły. – Z każdym jest inaczej. Jeden potrzebował adaptacji materiału, drugi poprawy techniki. Gregor próbował odnowić w sobie “stare” uczucie, kiedy był jednym z najlepszych. W ten sposób zrobiliśmy ważny krok naprzód. […] Mam wrażenie, że w tym roku jest w nas więcej spójności. […] Zobaczymy, co z tego wyniknie, ale przeanalizowaliśmy wiele aspektów i będziemy próbowali wykorzystać nasz potencjał.

Podczas zawodów w Wiśle, Austrię będą reprezentować: Stefan Kraft, Michael Hayboeck, Philipp Aschenwald, Jan Hoerl, Daniel Huber oraz Gregor Schlierenzauer. 

fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl || Drużyna Austrii
źródło: derstandard.at