Daniel Huber: “Najmilej będę wspominał podium w Engelbergu”

Daniel Huber

Daniel Huber to 26-letni podopieczny Andreasa Feldera. W tym sezonie po raz pierwszy stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Zdobył również wicemistrzostwo świata podczas rywalizacji drużyn w Seefeld.

Sezon 2018/2019 Daniel Huber z pewnością zaliczy do udanych. Jak ocenia dotychczasowe osiągnięcia i współpracę z Andreasem Felderem? Czy często rozmawia z bratem o tym, co się dzieje na skoczni?

Świetnie radzisz sobie w tym sezonie. Masz już 250 punktów więcej, niż w poprzedniej edycji Pucharu Świata. Byłeś na to gotowy?

Jestem całkiem zadowolony z tego sezonu. Zawsze mogło być lepiej – kilka rezultatów w tym sezonie mnie nie satysfakcjonuje. To jest część tego, czego muszę się nauczyć. Codziennie staram się oddawać moje najlepsze skoki, to jest obecnie najważniejsze. Zobaczymy dokąd poprowadzi mnie ta ścieżka.

Osiągnąłeś w tym sezonie wszystko, czego chciałeś?

Naprawdę jestem zadowolony z osiągnięć. Zdobyłem srebrny medal w konkursie drużynowym podczas Mistrzostw Świata. To był dla mnie i całej austriackiej drużyny wielki dzień. Zawsze trudno jest powiedzieć, że wszystko zagrało jak trzeba. Mogę jednak przyznać, że spełniłem swoje oczekiwania.

Co sądzisz o współpracy z Andreasem Felderem? Czy nowy trener jest dla Ciebie bardzo wymagający?

Uważam, że to świetny trener. Używa mocnych słów, jeśli tego potrzebujemy. Trzyma całą drużynę, kiedy jesteśmy nerwowi. Współpraca z obecnym duetem trenerskim jest naprawdę udana.

Masz jakiś specjalny plan na kolejne występy? Wielu skoczków celuje w nowy rekord w długości skoku w Vikersund i Planicy…

<śmiech> Nowy rekord życiowy byłby świetny. Będę starał się oddawać moje najlepsze skoki i jeśli się to uda, efekty mogą być niesamowite. Wtedy też, może dam radę poprawić mój najdłuższy lot.

Wiesz coś więcej o sytuacji w jakiej znalazł się Gregor Schlierenzauer?

Niestety nie. Ostatni raz rozmawiałem z nim przed Mistrzostwami Świata. Mam nadzieję, że znajdzie odpowiednią drogę powrotu i wróci do drużyny tak szybko, jak to tylko możliwe.

Zdarza Ci się trenować razem z bratem? Często rozmawiacie o skokach narciarskich?

Tak, dużo rozmawiamy, dzwonimy do siebie co kilka dni. Informujemy siebie o tym, co się u nas wydarzyło. To bardzo ważne, by mieć obok kogoś, kto żyje podobnym schematem co ja, myśli o podobnych sprawach. We dwójkę często czujemy to samo.

Po tym sezonie najlepiej będziesz wspominał zdobycie medalu Mistrzostw Świata?

Nie, nie zdobycie medalu. Najbardziej będę pamiętał o pierwszym podium w Engelbergu.

Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia!

W poniedziałkowym prologu Daniel Huber zajął 19. lokatę. W klasyfikacji generalnej Raw Air jest 28.

fot. Daniel Huber || Anna Nagel, www.skijumper.pl