David Jiroutek: “Hofer pochwalił organizację zawodów w Libercu”

David Jiroutek

W minioną sobotę, na obiekcie w Libercu, odbyły się Otwarte Mistrzostwa Czech. Tytuł wywalczył Roman Koudelka. Jak zawody oraz występ podopiecznych ocenia David Jiroutek – szkoleniowiec reprezentacji Czech?

Jak Pan ocenia występ swoich podopiecznych na mistrzostwach kraju w Libercu?

Skoki naszych zawodników nie były tak dobre jak te, które prezentowali na treningach. Po prostu nie byli w swojej optymalnej dyspozycji i dużo brakowało do ich najlepszych prób. Niespodzianką były skoki Filipa Sakali, który zdołał uzyskać trzecie miejsce w zawodach. Filip pokazał lepsze skoki niż te, które jako sztab widzieliśmy na treningach. Sakala zasługuje na pochwałę, pokazał prawdziwe  serce do walki o najwyższe lokaty. Natomiast po skokach Koudelki i Stursy oczekiwaliśmy lepszych technicznie skoków. Nie pokazali na co ich stać w tym momencie.

Co można powiedzieć na temat organizacji zawodów i warunków, które panowały na skoczni?

Warunki wietrzne były bardzo ciężkie ze względu na cyrkulację i temperaturę jaka panowała. Często zmieniała się pogoda. Wiatr był niezwykle silny i zmienny. Szczególnie dla najlepszych zawodników, startujących na końcu stawki, warunki były wyjątkowo niestabilne.

Zobacz też: Krzysztof Biegun o zawodach w Libercu

Czy te zawody to naprawdę nowe otwarcie czeskich skoków? Obiekty w Libercu są gotowe na organizację międzynarodowych zawodów najwyższej rangi?

Tak, obiekty w Libercu są gotowe na organizacje takich zawodów, ale jest jeden warunek. Zawody musza być rozgrywane w godzinach wieczornych. Wtedy na tej skoczni mamy normalne warunki, sprzyjające oddawaniu bezpiecznych i dalekich skoków. Przez ukształtowanie terenu i panujące tu warunki rozgrywanie sprawiedliwych zawodów w ciągu dnia jest prawie niemożliwie. Jeśli chcemy organizować Puchar Świata lub Letnie Grand Prix w grę wchodzą tylko pory wieczorne. Wtedy na tych obiektach panuje cisza.

Przy okazji zawodów rozmawiał Pan z Walterem Hoferem, który zagościł na skoczniach w Libercu. Co Dyrektor Pucharu Świata powiedział na temat zawodów i przyszłości tych obiektów na kalendarzowej mapie FIS?

Sobotnie zawody bardzo mu się podobały. Pochwalił organizacje i inne elementy, które zauważył na skoczni. Jest bardzo zadowolony z tego, że wreszcie mamy obiekty odpowiadające obecnym przepisom. Cieszy się, że po takim czasie wreszcie coś się ruszyło i mamy chęci żeby organizować różne zawody pod egidą FIS.

David Jiroutek i Walter Hofer

Jakie macie plany startowe na najbliższe tygodnie?

Teraz skupiamy się już na przygotowaniu do ostatniego periodu Letniego Grand Prix. Chcemy dobrze wypaść na zawodach w Hinzenbach i Klingenthal. Oczywiście myślimy już o zimie i cały czas dokładamy kolejne elementy treningu przed Pucharem Świata. Ciągle konsekwentnie pracujemy.

Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia!

fot. David Jiroutek || Wojciech Danielewski, www.skijumper.pl