David Jiroutek: “Naszym celem jest Turniej Czterech Skoczni”

David Jiroutek

Trener reprezentacji Czech David Jiroutek w wywiadzie dla czech-ski.com opowiedział o przygotowaniach do sezonu zimowego. Tuż przed rozpoczęciem sezonu w Wiśle, nasi południowi sąsiedzi trenowali na skoczni w Szczyrku.

Na starcie sezonu najważniejsze jest kilka pierwszych zawodów. One ustawiają psychikę skoczków na kolejne zmagania – stwierdził David Jiroutek w jednym z ostatnich wywiadów przed rozpoczęciem sezonu zimowego 2019/2020 – Nie sprawdziliśmy się na tle innych, ponieważ podczas obozów nie mierzyliśmy się z żadną drużyną z innego kraju. Spotkaliśmy, co prawda, Polaków i Słoweńców, ale porównania nie było.

Szkoleniowiec Czechów nie ukrywa, że jego największym celem jest impreza niemiecko-austriacka. – Nie ukrywam, że naszym celem jest Turniej Czterech Skoczni. To zawody rozgrywane na skoczniach, na których w przeszłości organizowano Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata. W zeszłym roku Roman Koudelka zajął tam znakomite piąte miejsce. To wielki sukces czeskich skoków. Największą trudnością jest oddanie ośmiu dobrych skoków na różnych skoczniach i w różnych warunkach. Jest to ogromne obciążenie dla zawodników. Dodatkową motywacją jest wielki prestiż Turnieju zarówno wśród sportowców, jak i mediów.

Pierwszego weekendu ze skokami Czesi nie zaliczą do udanych. W konkursie drużynowym znaleźli się poza TOP8 – na 9. lokacie. W niedzielę najlepszy był Filip Sakala, który zmagania zakończył na 36. miejscu.

na zdjęciu: David Jiroutek || fot. Wojciech Danielewski, www.skijumper.pl