Dominik Kastelik, czyli czy po konflikcie z mistrzem można wrócić do kadry?

Dominik Kastelik

Odszedł rok temu, w wyniku konfliktu z Adamem Małyszem. Na skocznię powrócił w lutym, od razu z sukcesami. Podczas ostatnich zawodów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Dominik Kastelik zajął drugie miejsce. 

W konkursie międzynarodowym debiutował jako 16-latek. 20 września 2014 w Szczyrku, w trakcie zawodów Fis Cup zajął 43. miejsce. Dzień później, zmagania zakończył w najlepszej „30”. W styczniu 2015 roku pojechał na Olimpijski festiwal młodzieży Europy w Tschagguns (Austria). Indywidualnie zajął 12. miejsce, a wraz z drużyną 6.

Dominik Kastelik, 23 lutego 2016 zadebiutował na Mistrzostwach Świata Juniorów w rumuńskim Rasnovie. Zajął 28. miejsce. Dzień później, w rywalizacji ekip, był 7. 04 marca 2016 zadebiutował w zawodach cyklu Pucharu Kontynentalnego. W Vikersund zajął 46. i 48. miejsce. Najlepiej zaprezentował się w trakcie zawodów Fis Cup w szwajcarskim Einsiedeln. 3 i 4 września 2016 roku, zajął tam kolejno 2. i 3. lokatę.

1 i 3 lutego 2017 roku, wraz z kadrą juniorów, wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbyły się w amerykańskim Park City. W zawodach indywidualnych został zdyskwalifikowany – nie przeszedł kontroli po wykonaniu skoku. Podczas rywalizacji drużynowej upadł, pozbawiając ekipę szansy na zdobycie medalu. Wówczas, sprawę skomentował obecny na zawodach Adam Małysz:

Konkurs drużynowy w Park City zakończyliśmy na piątym miejscu, a moja mina mówi wszystko – jestem zły. Szkoda mi trzech chłopaków. Trzech, bo kolega Kastelik lekceważy sobie resztę ekipy. Chłopak ma talent, a robi wszystko, by spierniczyć sobie karierę. Było już wielu takich utalentowanych skoczków, którzy przekreślili sobie przyszłość w tym sporcie. Ale jak myśli się o wszystkim wokół tylko nie o tym, co ważne dla skoczka… Ktoś powie, że uwziąłem się na niego – przecież upadek każdemu się zdarzy. Ale dyskwalifikacja w konkursie indywidualnym to też jego wina. Manipulował przy sprzęcie po kontroli na górze skoczni, przed skokiem, doskonale wiedząc, że nie może tego robić. Upadek podczas konkursu każdemu może się zdarzyć lecz lądując w ten sposób muszę być przygotowany, mięśnie muszą być napięte, a nie od niechcenia, jakby mi to zwisało. Po prostu nie mogę tego pojąć! Wszystko robi by zepsuć sobie przyszłość. Jestem bardzo zdenerwowany i pełen negatywnych emocji więc może na tym zakończę.

W lutym 2017 roku, Dominik Kastelik wystąpił jeszcze na XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W kategorii junior A zdobył dwa złote medale – indywidualnie oraz w drużynie. W zawodach międzynarodowych, po raz ostatni, wystąpił w austriackim Villach, w lipcu 2017 roku. W zawodach cyklu Fis Cup zajął 40. oraz 32. pozycję.

W sezonie 2017/2018, Dominik Kastelik nie znalazł się w składzie kadry narodowej juniorów. Media obiegła informacja, że sytuację spowodował konflikt z Adamem Małyszem. Sam zawodnik miał zakończyć treningi.

Skoczek z Gilowic, na skocznię powrócił w lutym 2018 roku. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zdobył tytuł vice-mistrza Polski w kategorii junior B. Pokonał m.in. Damiana Skupnia – zawodnika kadry narodowej juniorów.