Dominik Peter: “W Szwajcarii nie jesteśmy tak popularni jak w Polsce”

dominik peter

Niespełna 18-letni biznesmen, uczeń i skoczek w jednym. Dominik Peter, bo o nim mowa, swoje pierwsze loty oddał w miniony weekend w Oberstdorfie. Mimo że nie zakwalifikował się do konkursu, jest z siebie zadowolony. 

Dominik Peter jest zawodnikiem kadry B Szwajcarii. Pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego zdobył w 2018 roku – najpierw podczas LPK we Frenštácie pod Radhoštěm, a następnie zimą w Engelbergu. W Pucharze Świata zadebiutował na początku 2019 roku we włoskim Val di Fiemme. 

Zająłeś 11. miejsce w konkursie indywidualnym podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Jak oceniasz swój występ?

Myślę, że mój występ był bardzo dobry. Może nie jest to moje 100%, ale skoki były na całkiem niezłym poziomie. 

Jak czujesz się po pierwszych lotach i debiucie na skoczni mamuciej?

To wspaniałe uczucie. Jest to dla mnie duże doświadczenie i jestem bardzo wdzięczny szwajcarskiemu związkowi, że dostałem tę szansę. 

Możesz opowiedzieć co nieco o życiu skoczka-juniora w Szwajcarii? Trudno uzyskać tam sponsora? 

Bardzo trudno znaleźć sponsora w Szwajcarii. Jeżeli chodzi o życie skoczka, to ja każdego dnia odbywam jeden lub dwa treningi. 

A jak Tobie idą poszukiwania sponsora? 

Obecnie jestem pracownikiem firmy niedaleko Einsiedeln. Mój pracodawca został też moim sponsorem. W przeciągu tygodnia lub dwóch będę miał odpowiednie logo na kasku. 

Zdradzisz nam coś więcej na temat tej firmy? Jak się nazywa i czym się tam zajmujesz?

Treufin Reuter AG. Jest to firma zajmująca się powiernictwem. Innymi słowy jestem związany z podatkami, relacjami finansowymi i tak dalej. 

Czyli pracujesz, uczysz się i trenujesz skoki? Jak znajdujesz na to wszystko czas?

Tak, w przyszłym roku skończę edukację. Ale to jest właśnie moje życie i mam dużo frajdy przy robieniu tego wszystkiego.

A jak wygląda popularność skoków narciarskich w Szwajcarii? Ludzie wspierają zawodników, czy nie koniecznie zdają sobie sprawę z waszego istnienia? 

Na pewno skoki nie są tutaj tak popularne, jak w Polsce. Jednak gdy ktoś osiągnie sukces, to każdy zostanie odpowiednio poinformowany poprzez media.

Kadra B współpracuje także z trenerem głównym – Ronnym Hornschuhem? 

Nie. Ja trenuję z moim współlokatorem, Sandro Hauswirthem, i z innymi młodymi szwajcarskimi skoczkami. Naszym trenerem jest były szkoleniowiec Simona Ammanna – Martin Künzle.

Co z planami na resztę sezonu? Zobaczymy Cię cześciej w Pucharze Świata, czy Pucharze Kontynentalnym? 

Będę starał się dać z siebie wszystko. Chcę poprawić moje skoki i zobaczymy, gdzie będę rywalizował. 

Dziękuję za rozmowę!

W sezonie 2018/2019, Dominik Peter sześciokrotnie wystąpił w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje 62. miejsce, z 46 punktami na koncie. Szwajcar ciągle walczy o pierwsze punkty Pucharu Świata.

fot. Dominik Peter, Anna Nagel || www.skijumper.pl