Dwie imprezy mistrzowskie i okrojony Raw Air. Znamy kalendarz PŚ 2021/2022

Podczas spotkania komisji FIS ustalono kalendarze Letniego Grand Prix i Pucharu Świata na sezon 2021/2022. Najważniejszą imprezą będą Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Podczas spotkania komisji FIS ustalono kalendarze Letniego Grand Prix i Pucharu Świata na sezon 2021/2022. Najważniejszą imprezą będą Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Inauguracja w Niżnym Tagile i jedyna przed świętami drużynówka w Wiśle

Po raz pierwszy od sezonu 2017/2018 inauguracja męskiego cyklu nie odbędzie się w Polsce. Rywalizacja o Kryształową Kulę rozpocznie się w Niżnym Tagile, gdzie zaplanowano dwa konkursy indywidualne. Pierwszy z nich ma odbyć się 20 listopada. Tydzień później skoczkowie przeniosą się do Kuusamo, zaś następnym przystankiem będzie Wisła. Na skoczni im. Adama Małysza skoczkowie po raz pierwszy w sezonie wezmą udział w zawodach drużynowych.

Przełom roku z jubileuszową edycją Turnieju Czterech Skoczni

Przed Turniejem Czterech Skoczni zawodnicy wystartują ponadto w Klingenthal i Engelbergu. Pierwszy konkurs niemiecko-austriackiego turnieju zaplanowano na 29 grudnia. W Nowy Rok miejscem rywalizacji będzie tradycyjnie Garmisch-Partenkirchen. Konkurs w Innsbrucku zostanie rozegrany trzy dni później, zaś w święto Trzech Króli poznamy triumfatora jubileuszowego, 70. Turnieju Czterech Skoczni.

Powrót do Azji i mikst w Willingen

Trzy kolejne weekendy przygotują skoczków na walkę o olimpijskie medale. Tydzień po turnieju zawodnicy przeniosą do Zakopanego, gdzie oprócz zmagań indywidualnych zostaną rozegrane drugie w tym sezonie zawody zespołowe. Miejscem kolejnych zmagań będzie Sapporo i Willingen. Tym samym skoczkowie po roku przerwy powrócą do Azji, gdzie z powodu pandemii nie rozegrano konkursów w sezonie 2020/2021.

Niemcy będą jedyną krajem przed igrzyskami, który podczas jednego weekendu będzie gościł panie, jak i panów. Taka sytuacja spotka zawodników w Klingenthal oraz Willingen, gdzie oprócz dwóch konkursów indywidualnych, będziemy śledzić rywalizację miksta.

Pekin miejscem zmagań o tytuły

Początek lutego to walka na igrzyskach w Pekinie. Pierwsze z medali będą cieszyć się panie, które do startu na skoczni normalnej przystąpią 5 lutego. Dzień później bój o tytuł stoczą na tym samym obiekcie panowie. 7 lutego pożegnanie z rywalizacją na normalnym obiekcie i konkurs drużyn mieszanych.

Na skoczni dużej szansę występu będą mieć tylko panowie. Kamil Stoch do walki o obronę tytułu stanie 12 lutego. Dwa dni później zmagania skoczków w Pekinie zakończy drużynówka.

Okrojony Raw Air i nieoficjalny Turniej Nordycki

W ostatni weekend lutego skoczkowie wrócą do rywalizacji w Pucharze Świata. W Lahti zaplanowano zawody drużynowe oraz indywidualne. W kolejnym tygodniu zostanie rozegrany okrojony o dwie skocznie turniej Raw Air. Z programu norweskiej imprezy wyleciało Trondheim, gdzie zaplanowano remont skoczni przed MŚ w 2025 roku oraz Vikersund, gdzie w dniach 11-13 marca skoczkowie powalczą o medale na MŚ w Lotach Narciarskich. Tym samym w programie Raw Air pozostało Lillehammer (3 marca) oraz Oslo (5 i 6 marca). Zapaleni fani skoków mogą więc szukać nawiązań do Turnieju Nordyckiego. Ostatnia edycja tych zawodów odbyła się w 2010 roku. Areną rywalizacji było Lahti, Kupio, Lillehammer i Oslo. Tym samym na przełomie lutego i marca przyszłego roku będziemy mogli mówić o nieoficjalnym Turnieju Skandynawskim.

W marcu królują loty

Marzec będzie doskonałym miesiącem do popisów najlepszych lotników świata. W drum jego weekendzie skoczkowie powalczą w wspominanym Vikersund o tytuł mistrza świata w lotach. Konkurs indywidualny składający się z czterech serii zostanie przeprowadzony od 11 do 12 marca, zaś w ostatnim dniu rywalizacji na największej skoczni świata walkę o medale stoczą drużyny. W 2012 roku tytuł najlepszego lotnika wywalczył w Vikersund Robert Kranjec.

Kolejne weekendy rozpoczną walkę o Małą Kryształową Kulę. Weekend poprzedzający finałowe zmagania w Planicy skoczkowie spędzą na mamucie w Oberstdorfie, gdzie wezmą udział w dwóch konkursach indywidualnych. Planica zakończy 43. edycję Pucharu Świata organizując turniej Planica 7, w plan, którego wchodzą kwalifikacje do piątkowego konkursu, sobotnia drużynówka oraz niedzielny finał z udziałem najlepszych 30 skoczków sezonu.