Engelberg. Organizatorzy walczą z pogodą

Engelberg

Wczoraj, Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła odwołać zawody w Titisee-Neustadt. Wysokie temperatury stoją na przeszkodzie nie tylko Niemcom. Engelberg, który kojarzy się fanom skoków ze śniegiem i świąteczną atmosferą, obecnie jest… zielony! 

W popularnym ośrodku sportów zimowych szaleje wiosna. Engelberg i  skocznia narciarska Gross-Titlis-Schanze nie przypominają zaśnieżonej krainy z ubiegłych lat. Temperatura zdecydowanie przekracza 0°C – w środę, kilka minut po 9:00, wynosiła 4°C. W najbliższych dniach ma wzrastać, by w piątek sięgać do 10°C.

Engelberg - widok na skocznię

Obecnie, trwa nawożenie śniegu, który magazynowany jest na zeskoku Gross-Titlis-Schanze. Wysokie temperatury utrudniają utrzymanie go i rozprowadzenie na skoczni.

Engelberg

Engelberg i organizatorzy ze Szwajcarii są jednak w lepszej sytuacji od włodarzy obiektu w Titisee-Neustadt. Na Gross-Titlis-Schanze zamontowane są tory lodowe. Dość optymistyczne są również prognozy pogody.

Wszystko wskazuje na to, że organizatorzy konkursów w Engelbergu poradzą sobie z przygotowaniem skoczni. Nie obędzie się jednak bez problemów. W obecnym sezonie wszyscy zarządcy obiektów zgłaszali kłopoty wynikające z dodatnich temperatur, nawet w mroźnym i wietrznym Kuusamo. Totalną klęską zakończyła się walka z pogodą w Titisee-Neustadt.

FIS i działacze krajowi kolejny raz rywalizują z naturą. Wiele wskazuje na to, że wysokie temperatury w listopadzie i grudniu nie są przypadkowe – w kolejnych latach może być podobnie. Czy federacja liczy się ze zmianami klimatu? Czy weźmie je pod uwagę planując kalendarz na ubiegłe lata?