Estońscy skoczkowie liczą na pomoc Finów i Słoweńców

Kevin-Maltsev

Estoński związek narciarski szuka nowych rozwiązań w treningach i przygotowaniu do zimowego sezonu. Pomóc mają Finowie i Słoweńcy.

Artti Aigro i Kavin Maltsev, estońscy skoczkowie narciarscy, postanowili do nadchodzącego sezonu pucharowego przygotowywać się poza granicami kraju. Aigro przeprowadził się w tym celu do Finlandii, by trenować wraz z tamtejszą kadrą narodową. Rok młodszy Maltsev woli szkolić się w Słowenii pod okiem Bajca, który odpowiadał niegdyś za między innymi kadrę japońską.

Obecny trener estońskiej drużyny, Jaan Jüris, nie krytykuje decyzji swoich zawodników. Plan ten częściowo pokrywa się z jego założeniami, gdzie z jednym z pomysłów było wspólne przygotowywanie się z kadrą fińską podczas lata. Podobnie zdanie ma Rauno Loit, wiceprezes Związku Narciarskiego. – Obaj sportowcy, Kevin i Artti chcieli coś zmienić w treningach. Razem z trenerami stwierdziliśmy, że poszukamy trochę za granicą – przyznał w wywiadzie dla estońskiego serwisu sport.eer.

Loit nie chce jeszcze wypowiadać się na temat kwestii finansowych. – To wciąż kwestia negocjacji – kwituje zapytania dziennikarzy. Pewne jest natomiast, że jeśli nowe rozwiązania nie przyniosą rezultatów, związek narciarski ma w zanadrzu plan B. – Jedną z opcji jest pomysł, aby nasi sportowcy na stale dołączyli do fińskiej drużyny. Druga opcja zakłada zatrudnienie kogoś z zewnątrz, kto dołączy do sztabu w kraju i pomoże w przygotowaniu naszych zawodników – powiedział Loit.

W ostatnim sezonie wśród estońskich zawodników jedynie Artti Aigro startował w konkursach Pucharu Świata. Młodszy Kevin Maltsev brał udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego, ale nie udało mu się tam zdobyć punktów. Zawodnicy liczą, że treningi za granicą pomogą im poprawić wyniki.