Kto za Feldera? Mario Stecher szuka nowego trenera kadry austriackiej

Andreas Felder kilka dni temu ogłosił, że rezygnuje z funkcji trenera kadry narodowej Austrii. 58-letni Tyrolczyk został niedawno ojcem i to w głównej mierze przyczyniło się do jego decyzji. ÖSV musi zatem szukać nowego szkoleniowca, stawia przy tym na rozwiązania krajowe.

Andreas Felder pełnił funkcję trenera kadry narodowej Austrii przez dwa sezony. Podczas jego kadencji skoczkowie odnotowali spore sukcesy, a zwieńczeniem tego była wygrana Stefana Krafta w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. – Andi przejął drużynę w trudnym momencie i wykonał solidną pracę – chwali byłego szkoleniowca dyrektor sportowy w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, Mario Stecher. – W pierwszym sezonie skoczkowie zaliczyli udane występy w Pucharze Świata i na Mistrzostwach Świata. W drugim Stefan Kraft wygrał Kryształową Kulę i niewiele zabrakło do triumfu w Pucharze Narodów – wylicza w wywiadzie dla Kleinen Zeitung.

Austriacki Związek narciarski rozpoczął od razu poszukiwania następcy Tyrolczyka. Nie zamierza szukać za granicą i stawia na krajowe rozwiązania. – Mamy wystarczającą liczbę doskonałych trenerów tutaj w Austrii – wtóruje związkowi Felder. Wielu z nich to znane nazwiska w świecie skoków narciarskich, między innym Stefan Horngaher, Alexander Pointner oraz Werner Schuster. Z tym ostatnim prowadzono już nawet rozmowy. Były trener Niemców jednak nie czuje się gotowy do podjęcia tego zadania i chce poświęcić czas rodzinie.

Nowy trener Austriaków nie będzie mógł wprowadzać rewolucji w przygotowaniu zawodników. ÖSV zależy na kontynuowaniu rozwiązań wprowadzonych przez Feldera. – Ważne jest, aby nowy trener podążał ścieżką wybraną w ciągu ostatnich dwóch lat. Chcemy nadal polegać na harmonii i konsekwencji zespołu – zaznacza Mario Stecher. Dyrektor sportowy liczy także na dalszą współpracę z odchodzącym ze stanowiska Andreasem. – Chcemy utrzymać go w drużynie w innej formie – wyznał w wywiadzie, nie precyzując jednak jaka miałaby być to forma.

Zobacz też: Andreas Felder – skoczek, trener i mistrz

Ktokolwiek zostanie nowym szkoleniowcem Austriaków, czeka go niełatwe zadanie. Nadchodzące dwa sezony to czas między innymi Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Rozegrane zostaną także, przełożone z tego sezonu, Mistrzostwa Świata w Lotach. Po ostatniej udanej zimie, apetyty i oczekiwania na medale będą bardzo duże. Zwłaszcza w stosunku do Stefana Krafta, któremu w bogatej kolekcji trofeów, brakuje medalu olimpijskiego.