Finał Raw Air jednak w Vikersund?

Kamil Stoch, Oslo 2018

W szeregach norweskich działaczy widać mobilizację. Cel jest jeden: Vikersund ma powrócić do Pucharu Świata. Jeśli mamucia skocznia nie znajdzie się w kalendarzu FIS, organizatorzy Raw Air przeniosą finał turnieju do Trondheim.

Podczas ostatniego spotkania władz Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, zawody w Vikersund zostały wykreślone z terminarza Pucharu Świata 2018/2019. Skocznia nie otrzymała homologacji. Jej właściciele nie wprowadzili wymaganych przez FIS poprawek. Działacze z Vikersund spędzili ostatnie dni nad opracowaniem planu, który pozwoli wprowadzić wymagane przez federację zmiany.

Clas Brede Bråthen, zaangażowany w prace przy obiekcie w Vikersund, przyznał – Problemy związane z Vikersundbakken zabierają nam wiele czasu i energii. Jest to jednak jedyny sposób na rozwiązanie ich. W ostatnich dniach odbyłem wiele rozmów, których efekty są pozytywne. Mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się znaleźć w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie. Myślę, że nasz plan uda się zrealizować. Obecnie, szansę sukcesu oceniam 50/50.

Norweg dodał też, że Vikersund znajduje się obecnie w lepszej sytuacji niż jeszcze kilka tygodni temu. – Dostaliśmy czerwone światło. Nie próbowaliśmy też dialogu. Można powiedzieć, że nie widzieliśmy również światełka w tunelu, które obecnie pojawiło się. […] Obecność Vikersund w kalendarzu jest bardzo ważna w kontekście rozegrania Raw Air. Oczywiście, turniej nie jest zagrożony. Alternatywą dla Vikersundbakken są dodatkowe konkursy w Trondheim. Jednak najlepszą, najbardziej ekstremalną wersją Raw Air jest ta, kończąca się lotami narciarskimi. – Podsumowując rozmowę, Clas Brede Bråthen dodał też, że wykreślenie Vikersund z kalendarza zaowocuje spadkiem spektakularności rozgrywanego w marcu turnieju.

O tym, gdzie rozegrany zostanie finał Raw Air dowiemy się za niespełna miesiąc. W połowie listopada Norwegowie otrzymają wyjaśnienie, czy wprowadzone przez nich zmiany są wystarczające, by Puchar Świata powrócił do Vikersund.

źródło: www.aftenposten.no 

fot.: Anna Nagel || www.skijumpingzone.pl