Finlandia: Czterech zawodników w kadrze A, Mico Ahonen w zespole juniorów

Antti Aalto

Poznaliśmy kadry, która w nadchodzącym sezonie będą reprezentować Finlandię na arenie międzynarodowej. Do małych zmian doszło także w ekipie trenerskiej.

Fińscy skoczkowie zostali podzieleni na dwie grupy. W pierwszej znalazło się czterech najlepszych skoczków ostatniego sezonu – Antti Aalto, Andreas Alamommo, Jarkko Määttä i Eetu Nousiainen – którzy stanowią kadrę A. Zaplecze składa się z dziesięciu zawodników i zawodniczek, którzy tworzą połączoną ekipę juniorów oraz tzw. grupę challenger – Mico Ahonen, Susanna Forsström, Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Niko Kytösaho, Juho Ojala, Arttu Pohjola, Jenny Rautionaho, Julia Tervahartiala, Jonne Veteläinen. W kadrze nie znalazła się Julia Kykkänen, która do sezonu przygotowuje się samodzielnie.

Na stanowisku trenera głównego pozostał Lauri Hakola. Zapleczem pokierują Ossi-Pekka Valta (szkoleniowiec kobiet) oraz Kai Kovaljeff. Do sztabu dołączy Francuz Frederic Zoz, którego zadaniem będzie m.in. poprawienie jakości fińskiego sprzętu. Centralnym punktem szkoleniowym Finów będzie Kuopio. Zespół współpracować ma z Akademią Sportu w Kuopio, Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i Instytutem Sportu w Vuokatti.

Jak możemy przeczytać na portalu www.hiihtoliitto.fi, Finowie nie są zadowoleni z wyników skoczków i skoczkiń, którzy brali udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti. Obecnie, głównym celem związku ma być zwiększenie nakładów na szkolenie juniorów i poprawa wyników młodszych zawodników.

fot. Antti Aalto || Anna Nagel, www.skijumper.pl