FIS z myślą o rozszerzaniu zainteresowania dyscypliną

FIS Cup

Reprezentanci z Białorusi, Bułgarii, Estonii, Gruzji, Łotwy, Rumunii oraz Serbii wzięli udział w specjalnym obozie treningowym organizowanym przez Międzynarodową Federację Narciarska.

Mimo, że skoczkowie z Węgier, Gruzji czy Serbii stanowią tło dla świata skoków narciarskich, młodzi ludzie z tych krajów posiadają predyspozycje pozwalające na odnoszenie sukcesów w tej dyscyplinie sportu. Aby poprawić sytuację w tych państwach, Międzynarodowa Organizacja Narciarska organizuje tzw. rozwojowe międzynarodowe obozy treningowe.

Ostatnie takie przedsięwzięcie odbyło się na skoczniach we włoskim Predazzo, gdzie skoczkowie zawitają podczas Igrzysk Olimpijskich 2026. W wydarzeniu wzięło udział 35 adeptów skoków narciarskich. Wśród nich była grupa zawodników w wieku od 13 do 20 lat.

Podczas spotkania nie zabrakło kursów na temat kontroli ciała czy budowy struktury federacyjnej, przygotowanych z myślą o trenerach, jak i podstawowego założenia, czyli treningu na skoczni. Obóz został uświetniony przez obecność mistrza świata z Seefeld – Markusa Eisenbichlera, a także jego kolegów – Karla Geigera czy Richarda Freitaga.

Całość zamknięto zawodami na skoczniach HS 22, HS 32 i HS 66, w których wzięli też udział sportowcy z klubów włoskich.