Genialny nastolatek. Sylwetka Martina Höllwartha

Kilka miesięcy po debiucie w Pucharze Świata wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich. Przebojem wdarł się do czołówki i zdobył 3 medale. Poznajcie Martina Höllwartha.

Martin Höllwarth urodził się 13 kwietnia 1974 roku w austriackim Schwaz. Od 1989 roku występował w reprezentacji. Dwa lata pózniej debiutował w zawodach Pucharu Świata. Chwilę wcześniej zdobył złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów. W pierwszym, pucharowym sezonie, zajął drugie miejsce w klasyfikacji TCS. W Bischofshofen po raz pierwszy stanął na podium. Cztery dni pózniej odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata – we włoskim Predazzo.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Albertville zdobył 3 srebrne medale. Dorobek poszerzył 6 lat pózniej w Nagano – w zawodach drużynowych zdobył brązowy medal. Z Mistrzostw Świata trzykrotnie wracał ze złotym medalem – zawsze wywalczonym podczas konkursów drużynowych. Brąz zdobył trzy razy, w tym raz indywidualnie. Cztery razy stawał na podium klasyfikacji generalnej TCS, jednak nigdy na pierwszym stopniu – był trzykrotnie drugi i raz trzeci. Na pucharowym podium stał dwanaście razy – trzy razy zwyciężał.

W 2008 roku zakończył sportową karierę z powodu niezadowalających wyników. Do września 2009 roku prowadził estońską kadrę A. 4 lutego 2001 roku prowadził samochód, którym część austriackiej wracała do domu z zawodów w Willingen. Auto wpadło w poślizg i wylądowało w rowie. W wyniku doznanych obrażeń zmarł wówczas trener reprezentacji – Alois Lipburger. Andreas Widhölzl i Martin Höllwarth nie doznali obrażeń zagrażających życiu.