Gregor Schlierenzauer: “Wszyscy są częścią drużyny”

Gregor Schlierenzauer

W połowie czerwca Andreas Widhölzl, nowy trener austriackich skoczków narciarskich, zebrał swoją drużynę na pierwsze zgrupowanie. Obok doskonalenia techniki, najważniejsze były rozmowy i budowanie zespołu.

Zespół rośnie razem z nami – podkreślił nowy szkoleniowiec Austriaków podczas konferencji prasowej. Widhölzl wraz z sześcioma zawodnikami z kadry narodowej wykorzystał czas przeznaczony na trening nie tylko na skoczni. Skoczkowie mieli okazję spróbować swoich sił w skoku do wody. – Miałem z tym już dobre doświadczenie. Chodzi o rozszerzenie swojej strefy komfortu – tłumaczy ten nietypowy pomysł trener.

Entuzjazm podczas pierwszego zgrupowania był bardzo dobry. Zwycięzca ostatniego Pucharu Świata, Stefan Kraft przyznał, że radość ze spotkania z resztą drużyny była ogromna. – Chcieliśmy się przytulić, ale nie mogliśmy ze względów bezpieczeństwa. Mimo to, atmosfera była bardzo dobra – powiedział, dodając żartobliwie. – Myślę, że moja dziewczyna również jest bardzo szczęśliwa, że udało się mnie pozbyć na parę dni.

Dla Schlierenzauera budowanie zespołu ma ogromne znaczenie. – Ma się wrażenie, że wszyscy są częścią drużyny. Na pierwszym zgrupowaniu zawsze jest fantastycznie. Jest dużo gadania i organizacji – przyznał. Oprócz Krafta i Schlierenzauera oraz reszty grupy narodowej, w skład którego wchodzą Philipp Aschenwald, Michael Hayböck, Daniel Huber i Jan Hörl, na zgrupowaniu w Faak am See spotkali się również zwodnicy z drugiego i trzeciego składu.

Naprawdę nie mogłem się doczekać rozpoczęcia szkolenia. Pierwsze skoki tutaj znów były świetną zabawą – powiedział Aschenwald, a jego kolega z kadry, Jan Hörl dodał – Pierwsze skoki to zawsze coś wyjątkowego. Najważniejszą rzeczą jest wypracowanie rytmu i czerpanie radości ze skakania.

W sezonie 2019/2020 Austriacy pod wodzą jeszcze Andreasa Feldera byli bardzo mocni. Wygrana Krafta małej i dużej Kryształowej Kuli oraz drugie miejsce w Pucharze Narodów świadczyły o ich dobrym przygotowaniu. Pod wodzą nowego szkoleniowca chcą jeszcze poprawić wyniki i dalej się rozwijać. Pierwszy sprawdzian za niecałe dwa miesiące, 22 sierpnia w Wiśle, podczas zmagań drużynowych w ramach Letniego Grand Prix.

Źródło: sport.orf.at