Gregor Schlierenzauer przed rozpoczęciem sezonu: “Nadal w siebie wierzę”

Gregor Schlierenzauer

Gregor Schlierenzauer jest na „właściwym torze” i walczy o powrót do światowej czołówki. Wraz z pomocą swojego osobistego trenera, Wernera Schustera, ma nadzieję na kolejne zwycięstwa. Jak ocenia byłego szkoleniowca kadry Niemiec? Jakie są jego plany?

7 stycznia 2020 roku Gregor Schlierenzauer będzie obchodził 30 urodziny. Od paru lat austriacki skoczek walczy o powrót do grupy najlepszych skoczków narciarskich na świecie. To do niego wciąż należy rekord wygranych konkursów Pucharu Świata. Ma na swoim koncie 53 zwycięstwa. 

Co dokładnie szlifuje Schlierenzauer z trenerem Schusterem w ramach przygotowań do nowego sezonu? Skoczek szczegółowe informacje raczej utrzymuje w tajemnicy. – Nie opowiem tego zbyt szczegółowo, ponieważ nie jest to takie łatwe do wytłumaczenia – powiedział niedawno Gregor Schlierenzauer na spotkaniu medialnym w Salzburgu. – Werner jest moim szkoleniowcem od maja. Bardzo ciężko pracujemy i jest wiele do zrobienia, rozpoczynając od znajomości technologii, materiałów, których używamy. Skoki narciarskie to bardzo wrażliwy sport, podobnie jak golf – kontynuował skoczek.

Zobacz również: Skoczny przegląd #28

W dobrym miejscu, o dobrej porze

Podczas LGP 2019, mistrz świata i drużynowy mistrz olimpijski zajął drugie miejsce w Hinterzarten. – Fajną rzeczą jest, jeśli masz potwierdzenie swoich założeń w praktyce. Zrobiłem to całkiem dobrze na treningach, wygrałem dwie oficjalne rundy na arenie międzynarodowej. Nie mogę jednak tego przecenić, choć pokazałem, że jestem na dobrej drodze. Nadal w siebie wierzę – mówi reprezentant Austrii.

Dużym rozczarowaniem zeszłego sezonu był dla niego brak udziału w Mistrzostwach Świata w Seefeld. – Oczywiście nie była to łatwa sytuacja, nie wziąłem udziału w Mistrzostwach Świata. Następnie nie mogłem ukończyć sezonu, co oczywiście bolało –  przyznał Schlierenzauer. Później okazało się, że będzie miał szansę współpracować z Wernerem Schusterem. – Werner był kluczową postacią w mojej karierze. Zawsze mieliśmy kontakt, nawet gdy przez ostatnie jedenaście lat pracował jako trener kadry Niemiec. Nie wiem, jak bym sobie bez niego poradził, muszę to przyznać.

Jakie są cele?

Przez wiele miesięcy Gregor Schlierenzauer ogłaszał swoje “wielkie powroty”. Wyniki były dla niego niezadowalające. Teraz zeruje wszystko.  Co zmieniło się tym razem? – Miło jest wrócić do treningu z zaufaną osobą, która mnie zna i wie, jak mnie zmotywować. Jest najlepszym trenerem skoków narciarskich na świecie. Miło jest pracować nad rzeczami, które lubisz robić – mówi Gregor Schlierenzauer.

Skoczny świat jest ciekawy, co przyniesie współpraca legendarnego skoczka i legendarnego trenera. Schuster konsultuje się też z trenerem kadry – Andreasem Felderem. Cele Schlierenzauera niekoniecznie są powiązane z jakiś ważnym wydarzeniem. – Podczas Turnieju Czterech Skoczni, chcesz pokazać swój potencjał, ale jeżeli znacie moją historię i moje cele, to wiecie, że chce przede wszystkim wrócić na szczyt. Jeżeli uda mi się zdobyć coś więcej, to nie będzie takie tragiczne – żartuje Austriak. Gregor chce po prostu być cierpliwym, chce pracować i wrócić tam, gdzie od zawsze miał swoje miejsce – wśród najlepszych skoczków na świecie. 

fot. Gregor Schlierenzauer || Anna Nagel, www.skijumper.pl
źródło: kleinezeitung.at