Halvor Egner Granerud. Pozytywne nastawienie, energia i talent

Halvor Egner Granerud

Halvor Egner Granerud nazywany przez swoich kolegów “artystą”, coraz lepiej radzi sobie podczas rywalizacji w Pucharze Świata. Trenerzy są zadowoleni z jego postępów, kibice uwielbiają skoczka za wyjątkowe poczucie humoru. Utalentowany Norweg od dwóch sezonów jest reprezentantem kadry A. Halvor nadal czeka na pierwsze zwycięstwo w karierze, choć jest już blisko osiągnięcia upragnionego celu.

Halvor Egner Granerud urodził się w Oslo, ale pochodzi z Asker i tam, w lokalnym klubie Asker Skiklubb, rozpoczął swoje pierwsze treningi. W 2013 roku zadebiutował w FIS Cup, zajmując 30. pozycję podczas zawodów w austriackim Villach. Niecały rok później wystąpił w Pucharze Kontynentalnym, gdzie zajął 34. miejsce w Seefeld, również w Austrii.

Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, Ałmaty 2015, został mistrzem świata juniorów w konkursie drużynowym. Indywidualnie zajął 20. miejsce

Szansę na występ w prestiżowym Pucharze Świata otrzymał od trenerów w grudniu 2015 roku. 19-letni wówczas Halvor oddał skok podczas konkursu w Lillehammer, ale nie pojawił się w drugiej serii. Został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Po kilku tygodniach powrócił do Pucharu Kontynentalnego, gdzie kilkukrotnie stawał na podium. Został powołany do udziału w Turnieju Czterech Skoczni, gdzie ostatecznie zajął 55. lokatę.

24 lutego 2016 roku, ponownie wystąpił w zawodach drużynowych skoków narciarskich, na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. Wraz z kolegami wywalczył srebrny medal. Indywidualnie zajął 17. pozycję.

30 grudnia 2016 roku, w Oberstdorfie, zdobył pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata, zajmując 28. miejsce. Sezon 2016/17 zakończył na 42. pozycji. Kolejne miesiące przyniosły świetne rezultaty. Halvor wystąpił podczas wszystkich konkursów Pucharu Świata 2017/18, wziął również udział w kilku imprezach z cyklu niższej rangi – Pucharu Kontynentalnego. Podczas zawodów w Iron Mountain zdobył pierwsze miejsce. W zawodach PŚ regularnie znajdował się w drugiej dziesiątce klasyfikacji. Najlepsze rezultaty zdobył w Engelbergu – piąte miejsce i w Zakopanem – dziewiąte. Świetnie poradził sobie podczas Raw Air 2018. We wszystkich konkursach zdobywał lokaty w TOP15, w Turnieju Czterech Skoczni ostatecznie był 24, sezon 2017/18 zakończył na dobrej, 20. pozycji.

Kolejny sezon zakończył jeszcze lepiej. Zgromadził 422 punkty, ośmiokrotnie znajdował się w pierwszej dziesiątce rywalizacji. Najlepiej zaprezentował się podczas konkursów w Sapporo, gdzie podczas pierwszego dnia rywalizacji zajął 7. pozycję, następnego dnia tylko 0,5 pkt dzieliło go od podium. Jest to jego najlepszy wynik w karierze. Świetnie poradził sobie również w Zakopanem (5. miejsce), w Oberstdorfie (8. miejsce) czy w Lahti (5. miejsce). Został powołany na Mistrzostwa Świata w Seefeld – wystąpił między innymi w konkursie drużyn. Sezon zakończył na 15. pozycji klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Szalona młodość

Halvor dał się poznać jako szalony zawodnik, który nie boi się, a raczej nie wstydzi niczego. W wieku 16 lat oddał skok na skoczni Holmenkollen w Oslo, mając na sobie tylko… kask, buty i narty. Władze związków narciarskich w Norwegii zareagowały bardzo gwałtownie, grożąc młodemu skoczkowi zakazem dalszych treningów i udziału w konkursach. Wybronił go wtedy Clas Brede Braathen, działacz reprezentacji Norwegii, argumentując, że regulamin nie określa dokładnie wymaganego stroju zawodnika podczas treningu, a Halvor miał na sobie podstawowe wyposażenie skoczka.

Znany jest również ze swojego szczególnego talentu. Oprócz skoków wykonuje akrobacje na nartach.

W 2016 roku doznał poważnego urazu. Podczas corocznej imprezy skoczków narciarskich i przyjaciół w Lillehammer o nazwie Sørperennet, upadł w trakcie skoku i przebił płuco. Na szczęście szybko trafił pod opiekę lekarzy. Po paru dniach czuł się znacznie lepiej.

Słynie z wyjątkowego poczucia humoru.

 

Halvor Egner Granerud to prawnuk Thorbjørna Egnera – norweskiego dramatopisarza, autora piosenek i ilustratora. Znany był z twórczości dla dzieci. Skoczek ma dwójkę rodzeństwa: starszego brata i młodszą siostrę. Interesuje się piłką nożną i golfem, jednak narty są na pierwszym miejscu. Jego rekord życiowy w locie wynosi 240 metrów. Wynik osiągnął podczas zawodów w Vikersund, 11 lutego 2016 roku.

Po świetnych wynikach w minionym sezonie ponownie został powołany do kadry A Norwegii. Obecnie trenuje i mieszka w Trondheim.

fot. Halvor Egner  Granerud || Anna Nagel,  www.skijumper.pl