Heinz Kuttin komentuje decyzję o odejściu z austriackiej kadry

Heinz Kuttin

Ostatnie tygodnie, pełne są roszad na stanowiskach trenerów kadr narodowych. Największym echem odbiła się rezygnacja, którą na ręce austriackich działaczy, złożył Heinz Kuttin. Były już szkoleniowiec Stefana Krafta i spółki, odniósł się niedawno do swojej decyzji.

Jak powiedział Heinz Kuttin, w wywiadzie dla portalu Laola1.at, nikt nie zmuszał go do odejścia. “Kiedy znajdujesz się w negatywnej spirali, z której w żaden sposób nie można wyjść, pojawia się przekonanie, że czas zakończyć pewien etap” – powiedział Austriak. Miniony sezon silnie kontrastował z zeszłorocznymi wyczynami podopiecznych austriackiego trenera. Z obu wielkich imprez – Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Świata w Lotach – wrócili oni bez medalu. Najlepszy z nich – Stefan Kraft – zakończył sezon na 4. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Heinz Kuttin współpracował z austriacką kadrą od sezonu 2014/2015. Kadrowiczów doprowadził do sukcesów w najważniejszych imprezach. Pod jego wodzą, Stefan Kraft zwyciężył w zeszłorocznej edycji Raw Air, a z Mistrzostw Świata wrócił z dwoma złotymi krążkami. Wcześniej, Heinz Kuttin współpracował m.in. z reprezentacją Polski.

Wśród powodów rezygnacji Austriaka, wymienia się złe opinie dotyczące jego pracy. Mieli je wygłaszać nie tylko kibice, ale także zawodnicy. Problemy zauważalne były już na przełomie grudnia i stycznia, gdy podczas Turnieju Czterech Skoczni, najlepszy Austriak – Michael Hayboeck – zajął zaledwie 14. lokatę. Heinz Kuttin nie przekreśla jednak całego swojego dorobku z kadry: “Gdybym mógł wymazać z pamięci ostatnie dwa miesiące, pracę z kadrą wspominałbym bardzo miło”.

Nie podjęto jeszcze decyzji, odnośnie do stanowiska trenera austriackich skoczków. Komentatorzy gdybają, że funkcję tą może objąć jeden z byłych reprezentantów Austrii – Andreas Widhoelzl lub były szkoleniowiec Finów – Andreas Mitter. W zbliżającym się sezonie, stawka jest wysoka. Austriackie Seefeld oraz Innsbruck, gościć będą najlepszych skoczków globu. Co Heinz Kuttin ma do powiedzenia przyszłemu trenerowi? “W przyszłym sezonie odbędą się MŚ w Seefeld, na których w konkursach indywidualnych będziemy mogli wystawić pięciu skoczków. To spadek, który zostawiam mojemu następcy”.