Heinz Kuttin nowym trenerem Francuzów – ” To dla nas ważny krok”

Heinz Kuttin

W trakcie swojej trenerskiej kariery Heinz Kuttin zdążył poprowadzić Polaków, Austriaków oraz kobiecą reprezentację Chin. Od 2020 roku weźmie pod swoje skrzydła nową drużynę. Tym razem zajmie stanowisko Nicolasa Bala i będzie współpracować z Francuzami. 

Wybór Heinza Kuttina na stanowisko trenera z pewnością może okazać się przełomem we francuskich skokach narciarskich. Zawodnicy nie odnoszą większych sukcesów, a w minionym sezonie nie pojawili się w żadnym konkursie Pucharu Świata.

– To dla nas wielka duma i ważny krok. Mamy duży potencjał wśród młodych zawodników, ale nie możemy go przenieść na wyższy poziom, to nasz problem. Wierzę, że Heinz jest osobą, która może sprawić, by Francuzi naprawdę zaistnieli w tym sporcie. Nasz projekt, w perspektywie długoterminowej, ma ponownie stworzyć zespół czterech zawodników występujących w Pucharze Świata. Spodobało mu się to wyzwanie i dlatego przyjął propozycję – mówi Jérôme Laheurtepatron dyrektor skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

To nie była jedyna posada, o którą ubiegał się austriacki szkoleniowiec. Był również brany pod uwagę na stanowisko trenera polskiej kadry młodzieżowej w skokach narciarskich. Długo jednak zwlekał z udzieleniem konkretnej odpowiedzi, aż w końcu zrezygnował z powrotu na polską ziemię. Wstępnie zainteresowani współpracą byli również Finowie, których reprezentację ostatecznie przejął Janne Vaatainen.

Heinz Kuttin to trzykrotny medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata i pięciokrotny złoty medalista mistrzostw świata juniorów. Austriak był już głównym szkoleniowcem reprezentacji Polski oraz Austrii, a przez ostatnie 2 lata trenował kobiecą reprezentację Chin. Teraz przyszedł czas na Francuzów, których drużyna składa się z wielu utalentowanych zawodników, takich jak Jonathan Learoyd czy Mathis Contamine. Na pewno z ciekawością będziemy przyglądać się tej współpracy.