Hektor Kapustík – nadzieja słowackich skoków narciarskich

Hektor Kapustík

Hektor Kapustík ma zaledwie 12 lat i jest członkiem klubu narciarskiego w Bańskiej Bystrzycy. Podczas zorganizowanego we Włoszech obozu FIS osiągnął imponującą odległość na dużym obiekcie – skoczył 121 m. Poznajmy bliżej młodego skoczka, z którym wielkie nadzieje wiążą słowaccy kibice.

W rodzinie Hektora panują tradycje związane z narciarstwem klasycznym. Tata, Adrián Kapustík, był w przeszłości skoczkiem narciarskim. Sport ten uprawia również jego młodsza siostra, Kira. Mama chłopca, Denisa, grała natomiast w piłkę ręczną. Pierwszy skok w życiu Hektor oddał pod okiem taty. Miał wtedy 5 lat.

Młody sportowiec rozwija swój talent pod okiem dwóch szkoleniowców: Jána Tánczosa i Igora Pohla oraz taty. To ojciec sfilmował jego skok na dużej skoczni w Val di Fiemme. Obóz FIS, w którym brał udział Hektor, zorganizowano dla przedstawicieli krajów, które nie mają swoich reprezentantów w zawodach Pucharu Świata. Skok Hektora zdziwił wszystkich uczestników obozu, którzy pogratulowali Słowakom wielkiego, narciarskiego talentu. Były znakomity skoczek narciarski Martin Mesík widzi w Kapustíku przyszłego lotnika. Dwunastolatek twierdzi, że w skokach narciarskich najbardziej fascynuje go latanie. Świetnie czuje się na dużych obiektach, choć sam przyznaje, że początkowo bardzo bał się skakać. Ján Tánczos uważa, że Hektor to talent, który ma odwagę.

Hektor Kapustík ma dwóch wielkich idoli. Są nimi Kamil Stoch i Stefan Kraft. Chłopiec chce naśladować ich obu, marzy o tym, aby w przyszłości zostać mistrzem olimpijskim i mistrzem świata.

Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Seefeld Słowacy gorąco dopingowali Viktórię Šidlovą, nie mieli jednak przedstawiciela w rywalizacji mężczyzn. Czas pokaże, czy Hektor jest tym sportowcem, który spełni marzenia Słowaków o posiadaniu reprezentanta w zawodach najwyższej rangi.

fot. Hektor Kapustík || Instagram – Slovenská lyžiarská asociácia