Historia Granasen zakończona. Stoch ostatnim rekordzistą

Wraz z kończącym się sezonem kończy się historia znanej nam dotąd skoczni Granasen w norweskim Trondheim. Obiekt przejdzie gruntowny remont przed planowanym tu czempionatem globu.

Roar Ljøkelsø

Wraz z kończącym się sezonem kończy się historia znanej nam dotąd skoczni Granasen w norweskim Trondheim. Obiekt przejdzie gruntowny remont przed planowanym tu czempionatem globu.

Ostatni skok na przebudowanej w 2007 roku dużej skoczni należącej do kompleksu Granasen oddał Ilver Olaussen. Norweg uzyskał 135 metrów. – Warunki były przeciętne, ale to było świetne. Dla mnie to zaszczyt, że oddałem tu ostatni skok – skomentował 18-letni skoczek.

Dla Norwega skocznia w Trondheim była bazowym miejscem  do trenowania. Teraz pozostaje dojeżdżanie do innych miejscowości. – Dla mnie ten obiekt był niezwykle ważny. Bez skoków tutaj nie miałbym szans poprawiać się w lataniu na nartach. Teraz pozostaje dojeżdżanie do Stjørdal i Lillehammer – zrelacjonował Olaussen.

Skocznia modernizowana jest ze względu na zaplanowane tu w 2025 roku mistrzostwa świata. Tym samym rekordzistą obiektu pozostanie Kamil Stoch, który podczas zawodów PŚ uzyskał tu 146 metrów. Najdłuższy skok należał jednak do reprezentantki gospodarzy. Podczas treningu Maren Lundby uzyskała w Trondheim 149 metrów, choć jej próba zakończyła się upadkiem – To chyba najdłuższy skok jaki kiedykolwiek wykonałam. Pamiętam, że była mieszanka paniki i radości. Przekraczając setny metr zdałam sobie sprawę, że będę miała problem z lądowaniem. Zapamiętam to na zawsze – mówi mistrzyni świata z dużego obiektu.  – Granasen była fantastyczną areną rozwoju – kwituje trener norweskich skoczkiń, Christian Meyer.

Według wstępnych planów zmodernizowana skocznia powinna być gotowa w sezonie 2022/2023. Pracę rozpoczną się po świętach wielkanocnych. – Pozostanie tylko trybuna z obecnego obiektu. Wszystko inne będzie zburzone. Koszt inwestycji wyniesie około 620 milionów koron norweskich – zdradza była gwiazda norweskich skoków, Roal Ljokelsoy.

Źródło: itromso.no