Od Pucharu Beskidów do inauguracji Pucharu Świata. Historia rywalizacji w Wiśle

Historia rywalizacji w Wiśle

Historia rywalizacji w Wiśle sięga okresu przed II Wojną Światową. Zawiera w sobie nie tylko piękne, ale również tragiczne w skutkach wydarzenia.

Historia rywalizacji w Wiśle sięga lat 30. ubiegłego wieku. Pierwszą skocznię, tzw. “Starą Malinkę”, wybudowano w 1933 roku. Jej konstrukcja była w całości drewniana i pozwalała na skoki około 40-to metrowe. Jej pierwszym rekordzistą był Mieczysław Kozdruń, legendarny trener, który skoczył 41 metrów. Ważną przebudowę obiektu rozpoczęto pod koniec lat 60. Wybudowano wówczas wieżę sędziowską, rozbieg zmieniono na stalowy, a punkt K przesunięto na 105. metr. 

Dawniej, jednym z najważniejszych turniejów rozgrywanych w Wiśle był Puchar Beskidów. Był to również ważny ośrodek szkoleniowy dla polskich zawodników. W 1960 roku, tragicznego w skutkach wypadku doznał tu Zdzisław Hryniewiecki. 28 stycznia, dwa dni przed wyjazdem na igrzyska, podczas jednej z prób zbyt wcześnie wyszedł z progu i doznał ciężkiego upadku. Zawodnikowi stwierdzono złamanie kręgów, uszkodzenie rdzenia kręgowego oraz porażenie kończyn i mięśni tułowia. Do końca życia jeździł na wózku inwalidzkim.

Ostatnie zawody na starym obiekcie przeprowadzono 28 lutego 2001 roku. Ostatnim rekordzistą był Wojciech Skupień (112,5 m). W latach 2004-2008 skocznia poddana była przebudowie. W 2006 roku prace na chwilę przerwano – pojawiły się problemy z podłożem. Sporo problemów sprawiła również przebudowa zeskoku. Ostatecznie, inwestycja kosztowała 48 milionów złotych. Pierwszy skok na nowej skoczni oddał Adam Małysz. Z kolei pierwsze zawody (Letnie Mistrzostwa Polski) odbyły się na niej w dniach 25–28 września 2008.

Historia rywalizacji w Wiśle, ta najnowsza, na dobre zaczęła się w 2010 roku. W rozgrywanym wówczas LGP zwyciężył Adam Małysz – patron obiektu. Pierwsze zawody Pucharu Świata odbyły się w Wiśle 9 stycznia 2013. Podium prezentowało się następująco:

1 miejsce: Anders Bardal
2 miejsce: Richard Freitag
3 miejsce: Rune Velta

Od tamtej pory rozegrano w Wiśle siedem konkursów oraz jeden odwołano (5 marca 2016). Triumfowali w nich:

16 stycznia 2014: Andreas Wellinger (pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata)
15 stycznia 2015: Stefan Kraft
4 marca 2016: Roman Koudelka
14 stycznia 2017: Kamil Stoch
15 stycznia 2017: Kamil Stoch
18 listopada 2017: Norwegia
19 listopada 2017: Junhiro Kobayashi (pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata)

Najczęściej na podiach konkursów indywidualnych stawali:

  1. Kamil Stoch: 2 zwycięstwa, 2 drugie miejsca
  2. Stefan Kraft: 1 zwycięstwo, 1 drugie miejsce, 1 trzecie miejsce
  3. Andreas Wellinger: 1 zwycięstwo, 1 trzecie miejsce

W ubiegłym sezonie, w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego zwyciężył Stefan Kraft, który wyprzedził Stephana Leyhe oraz Junshiro Kobayashiego. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – zajął 5. pozycję. W zawodach drużynowych triumfowali Norwegowie, przed Polakami oraz Austriakami. W rywalizacji indywidualnej najlepiej zaprezentował się Junshiro Kobayashi. Podium uzupełnili Kamil Stoch oraz Stefan Kraft. W TOP10 znaleźli się również: Piotr Żyła, Stefan Hula (obaj na 7. miejscu) oraz Dawid Kubacki (10. miejsce). 

Na obiekcie im. Adama Małysza ciągle przeprowadzane są inwestycje. W 2017 roku zamontowano na niej nowoczesne tory lodowe z niezbędną aparaturą. Tegoroczną nowością są siatki chroniące przed wiatrem. W 2019 roku planuje się remont chodnika przy skoczni oraz dostawienie trybun przy zeskoku. Obecna homologacja uprawniająca do rozgrywania na skoczni imprez FIS ważna jest do 31.12.2018.

Skocznia w Wiśle Malince stanowi jedną z głównych atrakcji miasta. Poza stoiskami z pamiątkami oraz punktami gastronomicznymi, znajduje się na niej również wyciąg krzesełkowy. Poza okresem rozgrywania zawodów, jest on dostępny dla turystów. Przejażdżka nim gwarantuje niesamowite przeżycia – daje możliwość zwiedzania całej skoczni oraz zobaczenia niesamowitej panoramy Wisły.

fot. Wojciech Danielewski || www.skijumper.pl