tcs

Turniej Czterech Skoczni to jeden z najważniejszych punktów w kalendarzu Pucharu Świata.  Poznajmy bliżej jego historię, rekordzistów i zwycięzców tej imprezy, których sukcesami zachwycał się cały sportowy świat.

Pomysł zorganizowania noworocznego konkursu w skokach narciarskich (Neujahrsskispringen) zrodził się wśród członków niemieckiego klubu SC Partenkirchen w 1921  Na pierwsze zawody przyjechali skoczkowie z kilku krajów, a zwycięzcą został Norweg Jakob Vaage. Noworoczna impreza odbywała się do 1941. Organizację zawodów zawieszono ze względu na trwającą II wojnę światową. Zmagania przywrócono 1 stycznia 1946. Brali w nich udział tylko niemieccy skoczkowie.

W 1949 działacze narciarscy z Garmisch-Partenkirchen oraz Innsbrucka wpadli na pomysł, aby na początku roku w Niemczech i Austrii zorganizować międzynarodowy turniej narciarski. Nie podjęto jednak żadnych konkretnych decyzji. Konkursy skoków narciarskich organizowane w Austrii spotkały się z wielkim zainteresowaniem kibiców. Na zawodach w Innsbrucku pod skocznią zebrało się 25 tysięcy kibiców. Wobec tego Austriacy podjęli kolejną próbę zorganizowania międzynarodowego turnieju z Niemcami.

Plan niemiecko-austriackiego turnieju opracowano 17 maja 1952, a jego autorami byli: Toni Glos, Emmerich „Putzi” Pepeunig (Innsbruck), Beppi Hartl, Franz Rappenglück (Partenkirchen), Andi Mischitz, Fred Triebner (Bischofshofen) oraz Alfons Huber i Xaver Kaiser (Oberstdorf). Ostateczną umowę w sprawie wspólnej organizacji imprezy rozgrywanej na przełomie grudnia i stycznia podpisano 14 grudnia 1952.

Turniej Czterech Skoczni

Pierwszą edycję Turnieju Czterech Skoczni, w skrócie TCS (niem. Vierchanzentournee) rozegrano w styczniu 1953. Zwycięzcą zawodów rozegranych na skoczniach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofschofen został Austriak Josef Bradl. Turniej stanowi część Pucharu Świata od sezonu 1979/1980. Zwycięzcą danej edycji TCS zostaje skoczek, który po zsumowaniu punktów zdobytych we wszystkich seriach konkursowych będzie miał ich na swoim koncie najwięcej. Turniej Czterech Skoczni organizowany jest przez cztery kluby narciarskie – Skiclub 1906 Oberstdorf, Skiclub Partenkirchen (SCP), Sport Club Bergisel (SC Bergisel) i Skiclub Bischofshofen. Prezesem Komitetu Organizacyjnego zawodów od 2018 roku jest Johann Pichler (prezes klubu narciarskiego SC Bischofshofen). Od 45. edycji wszystkie konkursy Turnieju rozgrywane są tzw. systemem KO (ang. knock-out, pol. nokaut). W pierwszej serii skoczkowie skaczą w 25 parach ustalonych na podstawie serii kwalifikacyjnej, z których do serii finałowej przechodzą zwycięzcy oraz 5 przegranych z najwyższymi notami, tzw. lucky losers.

Rekordziści TCS

Janne Ahonen 5 razy triumfował w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Fin stawał również najwięcej razy na podium klasyfikacji generalnej (10 razy) oraz na podium poszczególnych konkursów (29 razy). Bjørn Wirkola jest rekordzistą Turnieju pod względem zwycięstw z rzędu. Norweg był najlepszy w latach 1966-1969, co daje mu 3 wygrane. Jens Weißflog i Bjørn Wirkola po 10 razy wygrywali konkursy TCS. 104,4 pkt. – to najwyższa w historii przewaga zwycięzcy Turnieju nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej. Dokonał tego Adam Małysz. Wyprzedził wtedy (w sezonie 2000/2001) Janne Ahonena. Małysz jako pierwszy w historii uzyskał ponad tysiąc punktów w klasyfikacji generalnej (1045,9 pkt.) Najwięcej punktów podczas jednej edycji  Turnieju zdobył Peter Prevc (1139,4 pkt.) w sezonie 2015/2016.

Dotychczas tylko dwaj skoczkowie zdołali wygrać wszystkie konkursy podczas jeden edycji TCS. Pierwszym, który tego dokonał był Sven Hannawald w sezonie 2001/2002. Jego wyczyn w sezonie 2017/2018 powtórzył Kamil Stoch.